Obrázok, ktorý oklame váš mozog. Akú farbu majú jahody?

Optická ilúzia.
Zdroj: Twitter/ Akiyoshi Kitaoka

O ľudskom mozgu toho stále vieme pomerne málo. Jednou s neprebádaných oblastí je aj zrakové vnímanie farieb.

Japonský profesor psychológie Akiyoshi Kitaoka zverejnil na sociálnej sieti fotografiu, na ktorej je na prvý pohľad ničím nezaujímavá miska plná červených jahôd. Akurát sa možno zdá, že pri snímke použil autor nejaký filter. Háčik je však v tom, že v skutočnosti tam červená farba nie je vôbec.

Obrázok je zámerne vytvorený len s použitím šedých a zelených pixelov, ktoré v kombinácii s odleskom vytvárajú dojem, že sa pozeráme na červené jahody.

Zdroj: Twitter/ Akiyoshi Kitaoka

Môže za to fenomén, ktorý sa označuje ako ‚nemennosť farieb' (color constancy). Profesor Kitaoka sa dlhé roky venuje vytváraniu optických klamov, ktoré dokážu prekabátiť náš mozog.

Ako presne to funguje opísal pre portál The Huffington post Bevil Conway, expert na vnímanie zrakom: „Tento obrázok je veľmi šikovne zmanipulovaný. Napriek tomu, že je v podstate achromatický (bezfarebný), zdroj svetla na obrázku si mozog interpretuje tak, že vzniká efekt červenej farby. Mozog vie, že jahody sú červené, a preto je tento efekt ešte silnejší," uviedol vedec.

Detail ako dôkaz:

Zdroj: Twitter/ Auroleus Bombastus


BRATISLAVA/ kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Optická ilúzia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.