Objav, ktorý prepíše učebnice. Život vznikol na Zemi skôr, ako sme si mysleli

Pod mikroskopom: Prastaré pozostatky mikróbov prerastené hematitom.
Zdroj: reprofoto: Reuters

Podľa vedcov môže tento objav pomôcť ľudstvu dozvedieť sa viac o počiatkoch života na našej planéte.

Kanadskí vedci objavili skameneliny mikroorganizmov, ktoré zrejme patria k najstarším formám života na Zemi. Fosílie našli v červenom minerále hematit (oxid železitý), ktorého vek odhadli na približne štyri miliardy rokov. Výskumnú správu uverejnili v časopise Nature.

Skúmaný minerál pochádza z kanadského náleziska Nuvvuagittuq, ktoré sa nachádza severozápadne od mesta Quebec. Jeho vek odhadli na 3,77 až 4,29 miliárd rokov. Z tejto doby pritom doteraz neexistovali žiadne presvedčivo doložené známky života.

Zdroj: Twitter/ Nature

„Cítite sa veľmi pokorne, keď máte v rukách najstaršie známe formy života a môžete ich analyzovať", uviedol pre portál BBC britský vedec Matthew Dodd.

Rozmery objavených organizmov zodpovedajú desatine hrúbky ľudského vlasu. Podľa vedcov môže tento objav pomôcť ľudstvu dozvedieť sa viac o počiatkoch života na našej planéte. Doteraz najstaršie fosílie, ktoré obsahovali známky života, našli v Austrálii v kameňoch starých takmer 3,5 miliardy rokov. Mikróby, ktoré objavili v Kanade, by tak mohli byť aspoň o 300 miliónov rokov staršie.


NUVVAGITTUG/ kc, Nature, BBC

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Fosílie

Dôležité udalosti