Sluchovo postihnutým svitá nová nádej. Aj oni môžu teraz žiť naplno

Matúšovi implantát zmenil život.
Zdroj: TV Markíza

Implantát nie je načúvací prístroj. Funguje pomocou elektród, ktoré vysielajú signál do centra mozgu.

Aj vy máte niekedy po celom dni pocit, že chcete uniknúť do úplného ticha? Kým zdraví ľudia hľadajú v tichu útočisko, pre mnohých sú naopak zvuky obrovskou vzácnosťou. Aj pre sluchovo postihnutých však teraz svitá nádej a to v podobe nového implantátu, ktorý lekári vložia do vnútorného ucha.

Keď sa Matúš narodil, jeho počujúcim rodičom ani nenapadlo, že by mohol mať problém so sluchom. A tak sa o tom, že niečo nie je v poriadku, dozvedeli až keď Matúš ani v dvoch rokoch nerozprával.

„Len hovoril aa-ee a nič viacej. Ale už mi to nedalo, lebo už hovorili aj básničky, tak som žiarlila na tie mamičky... tak sme šli k ušnému lekárovi a tam sme sa to dozvedeli, že je sluchovo postihnutý," spomína jeho mama.

Keď sa Matúš narodil, skríning sluchu pre novorodencov, ako ho poznáme dnes, ešte nebol povinný. Do pôrodníc ho povinne zaviedli až v 2006-tom. Pritom 90% nepočujúcich detí sa rodí počujúcim rodičom.

„Pri počte 60-tisíc novorodencov, hovoríme o 100 nepočujúcich deťoch na Slovensku každý rok," vysvetlil odborník profesor Profant.

Včasnou diagnostikou u detí s poruchami sluchu sa predchádza ich oneskorenému vývoju reči. Lekári sa preto snažia čo najskôr priviesť deťom do mozgu aj do uší zvuk.

„Potom tá reč sa rozvíja podobne ako u počujúceho dieťaťa, len s oneskorením," opísal odborník.


Matúš začal rozprávať až keď mal 4 roky. Šancu na plnohodnotný život mu dal implantát.

„Odmalička, dva roky som vôbec nepočul, potom v štyroch rokoch sme išli do Antolskej, mi tam voperovali implantát a odrazu som už všetko počul," teší sa Matúš.

„Nasadili mu prístroj a to bola strašná zmena. Že všetko počul, že všetko vnímal"

Implantát nie je načúvací prístroj. Funguje pomocou elektród, ktoré vysielajú signál do centra mozgu.

„Ten implantát sa musí vsunúť do vnútorného ucha, aby dráždil zakončenia toho nervu pre transport signálu....každý, kto to potrebuje, to dostane. Je to plne hradený výkon poisťovňami," dodal profesor.

Teraz 13-ročný Matúš už nevníma svet ako postihnutý. Aj vďaka bratovi, ktorý je zdravý, je z neho tínedžer, ktorý spoznáva naplno svet.

„On je taký bojovník, že sa s tým vie nejako vyrovnať," raduje sa jeho otec.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.