Ako sa dostať zdola hore: Z umývača riadu sa stal spolumajiteľ michelinovskej reštaurácie

Na snímke (vpravo) Ali Sonko so svojimi kolegami.
Zdroj: Intagram/ Rene Redzepi

Reštaurácia Noma sa už roky nachádza na popredných priečkach rebríčkov top gastronomických zážitkov.

Emigrant z Gambie si v Dánsku splnil svoj „európsky sen". Umývač riadu Ali Sonko (62) sa stal spolumajiteľom svetoznámej reštaurácie Noma, ktorá sídli v Kodani.

V reštaurácii pracuje od jej otvorenia v roku 2003 a podľa mnohých je práve on dušou tohto vyhľadávaného podniku. Do Dánska emigroval ešte v 80. rokoch minulého storočia z rodnej Gambie, kde pracoval na farme.

„ Je ťažké slovami opísať ako veľmi som šťastný, že tu môžem pracovať. Neviem si predstaviť lepších kolegov, všetci sú moji veľmi dobrí priatelia. Cítim, že si ma vážia a sú tu vždy pre mňa, keď niečo potrebujem," uviedol pre dánsky magazín BT, ktorý citoval britský denník The Telegraph.

Zakladateľ reštaurácie René Redzepi, ktorý je zároveň aj jej šéfkuchárom, má na adresu svojho nového partnera len slová chvály. Na sociálnej sieti sa vyjadril, že keď urobil z Aliho svojho spoločníka, bol to jeden z najlepších momentov, ktoré zažil od vzniku reštaurácie. A tých dobrých momentov rozhodne nebolo málo.

Reštaurácia Noma sa totiž už roky nachádza na popredných priečkach rebríčkov top gastronomických zážitkov. Má dve Michelinove hviezdičky a jej majiteľom je jeden z najlepších šéfkuchárov sveta.

Médiá sa o Aliho Sonka prvýkrát začali zaujímať ešte v roku 2010, keď pre problémy s udelením víz nemohol vycestovať do Londýna na odovzdávanie cien pre najlepšie reštaurácie sveta. Ostatní členovia personálu si na protest počas slávnostného galavečera obliekli tričká s jeho podobizňou.

BRATISLAVA/ kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reštaurácia

Dôležité udalosti