Presťahovali by ste sa na inú planétu? Nevidíme ich priamo, ale vieme, že tam sú

Na umeleckej snímke predstava, ako by mohol vyzerať povrch planéty TRAPPIST-1f.
Zdroj: TASR/AP

Existenciu takýchto planét astronómovia predpovedali už pred stáročiami, no prvý objav a jeho potvrdenie prišlo iba pred niekoľkými rokmi.

Niektorí ľudia by sa tam veľmi radi odsťahovali. Astronómovia iba pred niekoľkými dňami oznámili, že pri pátraní v ďalekom vesmíre objavili planéty, ktoré sa podobajú našej Zemi. My sme sa vás pýtali, či by ste sa na takýto výlet dali nahovoriť.

Hviezda TRAPPIST-1 je niečo ako naše Slnko. Okolo obieha sedem planét. Na troch z nich by podľa vedcov mohla byť voda v tekutom stave, a teda aj život.

Odpovedať na otázku, či sme vo vesmíre sami, je jednou z najvyšších priorít vedy. No a teraz, keď sme našli toľko planét, kde by mohol byť život, nás to k odpovedi posúva bližšie.

Planéty sú ale veľmi ďaleko. Ak by sme sa tam chceli dostať, museli by sme zostrojiť raketu, ktorá by dosiahla rýchlosť svetla a aj vtedy by sme tam leteli 39 rokov. Obyčajnému lietadlu by to trvalo 44 miliónov rokov.

Existenciu takýchto planét astronómovia predpovedali už pred stáročiami, no prvý objav a jeho potvrdenie prišlo iba pred niekoľkými rokmi. Planéty sme objavili vďaka teleskopom.

Nevidíme ich priamo, ale vidíme ich nepriamymi metódami. To znamená, že keď zakryjú materskú hviezdu, teda podobne, ako keď nastane zatmenie slnka u nás. My na Zemi pozorujeme ten pokles svetla. A aj na základe toho vraj vedia vedci vypočítať, či je tam voda. A kde je voda, tam môže byť aj život.

Aj napriek obrovskej vzdialenosti a veľkej neistote, by sa tam viacerí ľudia neváhali presťahovať. Ďalší domov by si podľa vedcov ľudstvo vedelo nájsť v budúcnosti na Marse. A malá základňa by mohla byť aj na mesiaci.


BRATISLAVA/ TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Astronómia

Dôležité udalosti