Nepoužívajte antivírus, je zbytočný. Zisťovali sme, či je toto tvrdenie pravdivé

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TV Markíza

Antivírusové softvéry majú vyhľadávať a odstraňovať škodlivé počítačové programy. Podľa významného vývojára sú ale zbytočné a dokonca môžu spôsobiť viac škody ako úžitku.

Nepoužívajte antivírus, je zbytočný. Takto ľuďom radí jeden z významných softvérových vývojárov. Vo svete počítačov a smartfónov, keď si takmer všetko objednávame a aj kupujeme prostredníctvom internetu, sme ale príliš zraniteľní. Odborníkov sme sa preto pýtali, ako to teda je a či antivírusy skutočne potrebujeme.

Antivírusové softvéry majú vyhľadávať a odstraňovať škodlivé počítačové programy. Podľa O'Callahana sú ale zbytočné a dokonca môžu spôsobiť viac škody ako úžitku. Tieto informácie zverejnil nedávno na svojom blogu.

Dvoch najznámejších antivírových spoločností u nás sme sa preto pýtali, kde je pravda.

,,To tvrdenie je prinajmenšom nešťastné pre bežného používateľa, ako aj pre firemných zákazníkov. Priamo až nebezpečné, pretože len my, naša spoločnosť, denne detekujeme zhruba 300-tisíc, ľudovo povedané, nových vírusov," tvrdí zástupca spoločnosti Eset.

,,Používanie bezpečnostných riešení je mimoriadne dôležité. Zvlášť dnes, kedy každou sekundou narastá počet prípadov kriminality v kybernetickom priestore," dodáva jeho kolega z konkurenčnej firmy Kaspersky.

Najnovšie zistenia niektorých bezpečnostných analytikov hovoria, že niektoré antivírusové produkty mali závažné bezpečnostné chyby, ktoré naopak otvárajú chránené počítače pre útočníkov. Ak takú chybu zneužije hacker, získa úplnú kontrolu nad systémom.

Aj napriek týmto zisteniam, si náš odborník na IT bezpečnosť Tomáš Zaťko nemyslí, že antivírové programy sú úplné zbytočné.

Ak o počítačoch niečo viete, tak pre vás antivírový program nemusí byť až taký potrebný. Postačí vraj iba zabezpečenie, ktoré má počítač od výrobcu.

Ak si vás ale nejaký útočník vyberie, obrniť sa je zbytočné. Vraj nepomôže žiaden program. Okrem toho, antivíry reagujú na nejaký útok, takže časť používateľov sa vždy nakazí.


BRATISLAVA/ TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Antivírus

Dôležité udalosti