Po našich cestách sa premávalo auto budúcnosti. Pozrite si testovaciu jazdu

Automobil s autonómnym systémom.
Zdroj: TV Markíza

Prezident spoločnosti Dataspeed si myslí, že takéto vozidlá budú do piatich rokov bežne jazdiť po cestách.

Po našich cestách sa premávalo auto budúcnosti. Domov na ňom prišiel Slovák ktorý v Amerike pomáha vyvíjať bezpilotný systém. Jazdu v aute s autonómnym riadením sme mohli otestovať aj my.

Na prvý pohľad obyčajné auto, no vodič si jazdu môže užívať aj s rukami vystrčenými v strešnom okne. Je to neuveriteľné, ale auto šoféruje samo bez toho, aby ste sa sa dotýkali volantu.

"Auto má inštalovaný testovací autonómny systém. Základom je laserová navigácia," vysvetľuje Paul Fleck, prezident spoločnosti Dataspeed. V kombinácii s GPS navigáciou si auto dokázalo zapamätať trasu, ktorú sme prešli a samé ju potom zopakovalo. Vodič ale môže kedykoľvek prevziať opäť riadenie.

V Americkom Detroite na vývoji autopilota pre osobné autá pracuje aj Marián Prusák. Po predvádzacích jazdách v Londýne, Paríži a Berlíne sa s autom zastavil aj doma v Kurime pri Bardejove.

"Keď už tri autá začnú prudko brzdiť, my to ešte nevidíme, ale tieto zariadenia to vedia rozlíšiť, " opísal jednu z predností autonómneho systému Marián Prusák.

Ak si do navigácie tohto auta zadáte cieľ jazdy, malo by vás tam aj bezpečne odviesť. Aby laser a GPS signál nezlyhal, autopilota dokážu vybaviť aj ďalšími senzormi, radarmi a kamerami. Všetky systémy dokážu navzájom spolupracovať.

Ako hračkárske autíčko ho dokonca môžu riadiť diaľkovým ovládaním. Aby bol systém stopercentne spoľahlivý, vývojári ho stále zdokonaľujú. Auto musí byť bezpečné a vhodné na každodenné použitie pre obyčajných ľudí .

Štáty ale kvôli tomu budú musieť meniť zákony. Otázne stále zostáva, kto bude zodpovedný za nehodu, ak takéto auto nabúra. Podľa vývojárov, to ale nie je až taká vzdialená budúcnosť. Prezident spoločnosti Dataspeed si myslí, že takéto vozidlá budú do piatich rokov bežne jazdiť po cestách.KURIM/ TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Automobil

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.