Chlapec objavil na farme nacistickú stíhačku aj s pozostatkami pilota

Dánsky školák Daniel Rom Kristiansen pózuje s časťou nemeckého vojnového lietadla Messerschmitt.
Zdroj: TASR/AP

Dánsky chlapec si spomína, ako mu jeho starý otec, ktorý počas vojny žil na farme, rozprával o havárii nemeckého lietadla.

Dánsky tínedžer objavil vrak nemeckého lietadla z druhej svetovej vojny s pozostatkami pilota v kokpite. Podľa predbežných zistení ide o bojovú stíhačku značky Messerschmitt, ktorá sa pred vyše 72 rokmi zrútila do močaristého terénu na severe Dánska, informovala dnes spravodajská stanica CNN.

Daniel Kristiansen (14) so svojím otcom našiel vrak na poli prislúchajúcom ich farme v obci Birkelse pomocou detektoru kovov. Úlomky lietadla sa nachádzali päť až šesť metrov pod povrchom. Na odkrytie väčšej plochy zeme si zapožičali bager. Okrem iného sa im podarilo vyzdvihnúť motor, guľomety a pokrivené časti trupu.

Spod zeme vybrali tiež uniformu nemeckého vojenského letectva Luftwaffe, ľudské kosti, ako aj niekoľko osobných predmetov - čiapku, papier na šúľanie cigariet, tri nepoužité kondómy či peňaženku, ktorá obsahovala dánske mince a niekoľko stravných lístkov do jedálne Nemcami okupovanej leteckej základne Aalborg.

https://www.youtube.com/watch?v=hK0RsPh68qU

Zdroj: YouTube/CNN international

Torben Sarauw, kurátor Historického múzea severného Jutska, do ktorého nálezy previezli, vyhlásil, že jeho tím bude už čoskoro schopný potvrdiť identitu nemeckého pilota. "Ide o jedinečný nález," zdôraznil kurátor, podľa ktorého sa na území Dánska dosiaľ nenašiel do zeme zahĺbený vrak nemeckého vojenského lietadla.

Kristiansen si spomína, ako mu jeho starý otec, ktorý počas vojny žil na zmienenej farme, rozprával o havárii nemeckého lietadla v oblasti s tým, že k nej došlo v novembri alebo decembri 1944.

Lokalitu nálezu skúmajú pyrotechnici ohľadom možnej prítomnosti munície či iných nebezpečných materiálov. O náleze informovali aj nemecké veľvyslanectvo v Kodani, oznámila dánska polícia.

KODAŇ/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Lietadlo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.