Mozog funguje ďalej aj po smrti, šokuje nová štúdia

Mozog.
Zdroj: shuterstock.com/Sergey Nivens

Výsledky tohto výskumu by mohli znamenať obrovský vedecký aj morálny prielom.

Kanadskí lekári, ktorí pracujú na jednotke intenzívnej starostlivosti, prišli s naozaj šokujúcim zistením. Podľa nich ľudský mozog pracuje aj po tom, čo je zvyšok tela klinicky po smrti.

Podľa novej štúdie, ktorá môže v prípade potvrdenia znamenať vedecký aj morálny prielom, napríklad pre darovanie orgánov, mozog stále pracuje aj desať minút po tom, čo zvyšok tela už prešiel "na druhý svet", informuje independent.co.uk.

Prelomovú štúdiu publikovala University of Western Ontario. Lekári sa naozaj presvedčili, že pacient je klinicky mŕtvy. Nemal žiadny pulz a zreničky nereagovali na vonkajšie podnety. Ale testy ukázali, že pacientov mozog naďalej pokračoval v práci. Zažíval rovnaký druh mozgových vĺn, ktoré sú vidieť počas hlbokého spánku.

Mozgovú aktivitu po klinickej smrti však podľa štúdie nevykazujú zďaleka všetci pacienti, ale len asi štvrtina z nich. Pri ostatných aktivita v mozgu ustane ešte predtým, než im prestane biť srdce.

Ďalšou záhadou však je, že u tých pacientov, ktorých mozgy ďalej fungovali aj po smrti, sa každý správal úplne inak. Experti však zároveň vylúčili, že by išlo len o chybu prístrojov.

Doteraz vedci verili, že aktivita v mozgu odumrie naraz maximálne minútu po smrti. Tieto štúdie však v minulosti vykonali len na krysách, nie na ľuďoch.

ONTARIO/kacs, Independent

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Mozog

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.