V Poľsku vyrástol malý génius. Má 9 rokov a študuje na univerzite

Kamil Wronski  - deväťročný študent poľskej univerzity v Lubline.
Zdroj: ENEX

Malého vysokoškoláka najviac na univerzite baví fyzika a elektrické vozidlá.

Ak raz niekto vymyslí teleport, tak to bude chlapec, ktorého si môžete pozrieť v našom videu. Deväťročný Poliak študuje na technickej univerzite v Lubline a túži po kariére vynálezcu.

Kamil Wronski ráta príklady, ktoré väčšine z nás zrejme nič nehovoria. Malého vysokoškoláka najviac na univerzite baví fyzika a elektrické vozidlá.

„Sama vôbec nerozumiem tomu, čo sa práve učí. Občas sa mi to snaží vysvetliť, postaví sa doma pred tabuľu a vysvetľuje mi Ohmov zákon," hovorí chlapcova mama Johanna Wrońska.

Malého Poliaka nezaujíma futbal ani počítačové hry, ktoré hrajú jeho rovesníci. Dennodenne rozmýšľa nad tým, čo nové by vymyslel či skonštruoval.

„V budúcnosti by som chcel vyrobiť teleport, pretože cesta k môjmu starkému trvá tri hodiny a preto k nemu chodíme len párkrát do roka," vyznal sa Kamil.

Chlapec vyniká odmalička. Vždy ho zaujímala elektronika. Už ako škôlkar zapájal jednoduché elektrické obvody. Neskôr ako školák zaujal svojich učiteľov natoľko, že ho priviedli na technickú univerzitu. Tamojších pedagógov nadchol tiež, a tak mu vlani dovolili chodiť na prednášky aj cvičenia.

Dnes má Kamil už za sebou aj niekoľko skúšok. Nič to ale nemení na tom, že musí naďalej chodiť aj na základnú školu. „Skúšky zvládol veľmi dobre. Úplne bez stresu. Poctivo sa pripravoval. Učenie mu ide ľahko - najmä keď ho téma baví," tvrdí mama.

Talentovaný školák sa rád chváli tým, že doma vyrába rôzne zaujímavé veci. „Má v zásobe už niekoľko vynálezov, ktoré by si mohol dať patentovať. V Poľsku je to však možné, až keď bude mať 13 rokov," povedal chlapcov otec Patryk Wroński.

Dovtedy by Kamil rád vyrobil celý elektromobil. Na projekt potrebuje asi pol milióna eur. Jeho rodičia začali preto peniaze zbierať prostredníctvom internetovej zbierky.


LUBLIN/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Poľsko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.