Americká univerzita ponúka odmenu štvrť milióna dolárov. Získať ich môžete aj vy

Doláre - ilustračná snímka.
Doláre - ilustračná snímka. Zdroj: Profimedia

Neposlúchnite, porušte pravidlá alebo zatraste so status quo a vyhráte 250-tisíc dolárov.

Neposlúchnite, porušte pravidlá alebo zatraste so status quo a vyhrajte 250.000 dolárov. Takto znie výzva renomovaného Massachusettského technologického inštitútu (MIT), ktorý po prvý raz organizuje súťaž o výnimočnú neposlušnosť s dobrým úmyslom.

Ocenenie s názvom Cena neposlušnosti udelí MIT osobe alebo skupine osôb, ktoré vykonali niečo, čo je "mimoriadnym príkladom neposlušnosti v prospech spoločnosti".

"Svet nezmeníte tým, že budete robiť to, čo vám povedia, aby ste robili," uviedol Joi Ito, riaditeľ Media Lab, oddelenia MIT, ktoré súťaž vyhlásilo.

Mnohí ľudia podľa neho každý deň riskujú a porušujú pravidlá, len aby mohli urobiť niečo dôležité a prospešné pre spoločnosť, ale často o nich nikto nevie.

"Spoločnosti a inštitúcie sa nakláňajú k poriadku, preč od chaosu. Hoci štruktúra je nevyhnutná pre fungovanie, zároveň môže dusiť kreativitu, flexibilitu a produktívnu zmenu - a napokon aj zdravie a udržateľnosť spoločnosti," uvádza sa na webovej stránke projektu.

Udelením ceny chce MIT uznať prácu, ktorá má pozitívny dosah na spoločnosť. Táto práca síce môže zahŕňať vzoprenie sa platným zákonom a zaužívaným postupom, alebo dokonca ich porušenie, musí to však byť v prospech spoločnosti. Nominovaný človek a jeho čin musia tiež spĺňať princípy nenásilnosti, odvahy, kreativity a zodpovednosti za svoje činy.

Ako príklady takejto neposlušnosti spomenul predstaviteľ MIT Ethan Zuckerman vlaňajší odpor spoločnosti Apple voči žiadosti americkej vlády o sprístupnenie súkromných údajov z telefónu zákazníka. Spor Applu s vládou vyvolal veľkú verejnú diskusiu o tom, kde je hranica medzi tým, čo je potrebné na vyšetrovanie, a tým, čo porušuje právo ľudí na súkromie.

Pre spoločnosť prospešnú neposlušnosť podľa neho ukázali aj zamestnanci amerického ministerstva energetiky, ktorí sa postavili proti dotazníkom zamestnávateľa zisťujúcim okrem iného to, či sa zúčastnili na konferenciách o zmene klímy. Dotazníky dostali mesiac a pol predtým, ako sa prezidentom stal Donald Trump, ktorý klimatické zmeny odmieta.

"Nominovaný môže byť ten, kto osobne riskoval v snahe pozitívne zmeniť spoločnosť," znie jedna z podmienok na nominácie.

Nominácie na ocenenie môžu byť z celého sveta. Prostredníctvom webovej stránky Media Lab ich možno poslať do 1. mája, víťaza oznámia 21. júla. Nominovaných bude posudzovať skupina aktivistov, vedcov, dizajnérov a inžinierov.

WASHINGTON/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Doláre

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.