Novozélandská rieka Whanganui je človekom, rozhodol o tom súd

Prekrásna panoráma krajiny.
Zdroj: Shutterstock/Gabor Kovacs

Uznesenie súdu uznáva hlboké mystické a psychologické spojenie medzi miestnym kmeňom a riekou.

Posvätná rieka Maurov bola vyhlásená za plnoprávnu osobu. Súd prijal uznesenie v stredu (15.3.) a je to bezprecedentné rozhodnutie, ktoré rešpektuje maurský mysticizmus a priznáva rieke status a práva živého človeka. Napísal denník Metro.

„Rieka Whanganui je tak prvou riekou v histórii - uznanou za plnoprávnu osobu. Rieka tak má vlastné práva, povinnosti a vlastnú identitu," oznámil generálny prokurátor Chris Finlayson.

Rieka označovaná v jazyku Maurov ako Te Awa Tupua je treťou najdlhšou riekou na Novom Zélande.

Zdroj: Shutterstock/Sasepee

Miestni kmeň Maurov sa skrz rieku snaží uplatniť svoje práva už od roku 1870 a je to najdlhšie trvajúci spor na Novom Zélande. Poskytnutie právnej subjektivity rieke je jedinečné riešenie dlhoročného sporu.

Miestni Maurovia už dávno tvrdili, že tieto územia patria im a vláda im ich nechcela dať. Domorodci veria, že pochádzajú zo Zeme, preto vznikla myšlienka, aby vláda národný park Te Urewera a rieku Whanganui vyhlásila za vlastníctvo Zeme. Te Urewera už svoje práva dostal skôr a teraz bola na rade rieka.

Zem má podľa Maurov vlastnú osobnosť, dušu, tep a zdravie. Novozélandský parlament preto v roku 2014 prijal zákon, ktorý by umožnil prideliť parku a rieke ľudské práva.

Uznesenie súdu uznáva hlboké mystické a psychologické spojenie medzi miestnym kmeňom a riekou. Maurovia ju už dávno považujú za živú bytosť, tiahnúcu sa od hôr až k moru, zahŕňajúcu všetky živé elementy okolitého prostredia.

Rozsudok v praxi znamená, že rieka má právo na dvoch právnych zástupcov, jedného z domorodcov a druhého z vlády, ktorí majú chrániť jej záujmy.

Zdroj: Shutterstock/Yevgen Belich

Kmeň tiež dostal od vlády 50-miliónov eur ako odškodné za takmer 150-ročný spor a tiež 38-miliónov na zlepšenie zdravia rieky. Rozhodnutie sa oficiálne volá The Whanganui Treaty.

Nový Zéland však nie je prvou krajinou na svete, ktorá priznala ľudské práva prírode. Urobil tak už skôr Ekvádor a Bolívia.


BRATISLAVA/ROCK, METRO

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme rieka

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.