Neuveriteľný nález. Farár našiel 709-karátový diamant, jeden z najväčších na svete

Nájdený diamant.
Zdroj: TASR/AP

Drahokam putoval do rúk prezidenta.

Jeden z najväčších surových diamantov na svete našiel kresťanský duchovný na východe afrického štátu Sierra Leone. Informovala o tom dnes tamojšia štátna televízia.

Drahokam váži 709 karátov a patrí k 20 najväčším doteraz nájdeným surovým diamantom. Z bezpečnostných dôvodov ho previezli do Sierraleonskej centrálnej banky v metropole Freetown.

Diamant podľa tamojšej vlády objavil miestny farár Emmanuel Momoh v bani v dedine Koyadu na východe sierralenského okresu Kono. Drahokam, ktorý teraz musia oceniť, je najväčším objaveným diamantom na území spomínaného štátu od roku 1972.

Vtedy v Sierra Leone našli taktiež v okrese Kono 969-karátový diamant známy ako Hviezda Sierry Leone.


Drahokam v stredu, ešte pred prevozom do centrálnej banky, putoval do rúk prezidenta Ernesta Koromu. Ten prisľúbil, že diamant bude predaný v rámci transparentnej medzinárodnej dražby tomu, kto zaň ponúkne najvyššiu sumu.

Sierra Leone je v dôsledku 11-ročnej občianskej vojny, ktorá sa skončila v roku 2002, stále jednou z najchudobnejších krajín sveta. Konflikt sa stal neslávne známym pre obávaných povstaleckých lídrov vyzbrojených vďaka ziskom z predaja "krvavých diamantov", ťažených vo vojnovej zóne civilistami v krutých podmienkach.

FREETOWN/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Sierra Leone

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.