Chcete byť ráno svieži? Presne v túto hodinu musíte ísť do postele

Ranné vstávanie
Zdroj: shutterstock.com/135pixels

Podľa vedcov viac záleží na tom, kedy sa zobudíme, než koľko spíme hodín.

Ak chodíte do postele veľmi skoro, aby ste skôr vstali, alebo sa cítite ráno unavení, aj keď spíte osem hodín, tento článok je presne pre vás. Pravdepodobne robíte niečo zle, ale nemusíte hneď zúfať.

Medzi ľuďmi prevláda predstava, že by mali každú noc spať aspoň osem hodín. Ak však chodíte do práce na šiestu, museli by ste ísť do postele okolo deviatej hodiny. Aj vy ste navyše určite zažili pocit, kedy ste boli ráno unavenejší, než večer, hoci ste spali dlhú dobu.

Podľa vedcov totiž viac záleží na tom, kedy sa zobudíme, než koľko hodín spíme. Informuje o tom tn.cz, ktorý sa odvoláva na portál DailyMirror. Keď vás drnčanie budíka vytrhne zo spánku v nesprávny čas, budete celý deň vyčerpaní a nepríjemní. Aby ste boli svieži, musíte sa prebudiť po skončení jedného spánkového cyklu.

Väčšina z nás ku sviežosti potrebuje päť až šesť spánkových cyklov za noc. Každý z nich trvá asi 90 minút, k čomu by ste mali pripočítať ešte 14 minút, ktoré človek priemerne strávi zaspávaním. Z toho sa dá teda jednoducho určiť, kedy by ste presne mali ísť spať.

Vstávate o 6.00 h

Ak potrebujete vstávať o šiestej ráno, musíte sa k spánku uložiť o 20.46 h, 22.16 h alebo 23.46 h. Ak ste skôr sova, než ranné vtáča, môžete dokonca do postele až po polnoci, presnejšie o 1.16 h.

Vstávate o 7.00 h

O tomto čase zvoní budík zrejme väčšine z nás. Znovu záleží na tom, či potrebujete spať menej alebo viac hodín. Aby ste sa zobudili v tej správnej fáze, choďte spať o 21.46 h, 23.16 h, prípadne o 0.46 h alebo 2.16 h.

Vstávate o 8.00 h

Ak nemusíte vstávať extrémne skoro, stačí ísť spať o 22.46 h alebo 0.16 h. Ak vám nevadí spať menej, aby ste sa cítili nabití energiou, môžete ísť do postele až o 1.46 h alebo 3.16 h.

Ďalšie časy, kedy chodiť spať, aby ste sa zobudili oddýchnutí, nájdete v spánkovej kalkulačke. Stačí zadať, kedy potrebujete vstávať a kliknúť na modré políčko.

BRATISLAVA/kacs

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Výskum

Dôležité udalosti