Po zime pribudli v slovenských horách desiatky malých medvieďat

Ilustračná snímka.
Zdroj: MihaiDancaescu/shutterstock.com

Tento rok bude pre tatranské medvede prelomový, hlavne pre tie, ktoré chodili hodovať ku kontajnerom.

Tatry ako novorodenecké oddelenie. Takto to vyzerá na miestach, kde sa medvediciam začala materská dovolenka. Po zime pribudli v našich horách desiatky mláďat. Starostlivé mamy si však vedia zariadiť, aby ich drobci vo všetkom na povel počúvali.

Kým staršie medvede sa už obzerajú, čo je nové po zime, drobci sa zväčša túlia pri mamách.
„Zaujímavé je to, že tá medvedica už štyri - päť mesiacov nejedla a napriek tomu má stále dosť energetických zásob na to, aby dokázala vyprodukovať mlieko pre svoje mláďatá," hovorí ochranár a filmár Erik Baláž.

V niektorých medvedích príbytkoch je ale momentálne pritesno. Novorodené mláďatá, ktoré sú teraz v brlohu, tak tam môžu byť so svojimi staršími súrodencami a tak sa môže stať, že niekedy v jednom brlohu spolu môže byť až sedem medveďov.

Ich rodičia vzbudzujú rešpekt, no skúste si tipnúť, koľko váži medvieďa, keď príde na svet. Tie najútlejšie nie sú ťažšie ako kocka masla. „Vážia okolo 250 g, sú to také malé plyšáčiky," prirovnáva riaditeľ Správy TANAP-u Pavol Majko.

Otcovia sa o ne vôbec nestarajú. S mláďatami si musia medvedie matky poradiť samé. Zvláštnou taktikou ich chráni aj pred ostatnými medveďmi, ktoré by ich mohli zabiť.

Zdroj: Natalia Gornyakova/shutterstock.com

„Matka sa pári s viacerými veľkými samcami, potom tie samce si myslia, že oni sú otcom tých medvieďat. Pritom niektorí môžu byť, niektoré nie, ale dôležité je, že potom tie medvieďatá nenapádajú," vysvetlil Baláž.

Keď sa zazelená tráva, chlpaté klbká začnú objavovať svet. Svoju mamu odmalička rešpektujú. Medvedica vlastne len dvakrát zafučí alebo viackrát, je to také výstražné, silné fúknutie. Mláďatá sú perfektne vychované, takže každý pokyn svojej matky počúvnuť.

Občas vylezú tam, kde by nemali a mama ich musí ratovať, no sú chvíle, keď stačí jej pohľad a už sú v pozore.

Tento rok bude pre tatranské medvede prelomový, hlavne pre tie, ktoré chodili hodovať ku kontajnerom. Po zime ich zamkli do takýchto klietok. „Je ich približne 50. Sú to také prvé lastovičky. Verím, že budú mať opodstatnenie a ostatné subjekty si vezmú príklad," dodáva Majko.


VYSOKÉ TATRY/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Medveď

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.