Máte v živote osobu, ktorú neznášate? Takto ju môžete vystáť

partnerská hádka
Zdroj: shutterstock.com/ wavebreakmedia

Psychológovia vám poradia, ako nedovoliť druhým, aby vám ničili život.

Každý z nás zrejme v živote stretne človeka, ktorý mu nie je sympatický. Niektorí musia dokonca bojovať so silnou antipatiou voči ľuďom vo svojom okolí. Záleží to na charakterových črtách osobnosti. Či už vám je nepríjemné tráviť čas so svokrou, kolegom či švagrinou alebo máte v živote osobu, ktorú neznášate, uvedomte si, že tieto negatívne pocity môžete ovládať.

Známy autor kníh o úspechu Deep Patel a psychológovia z magazínu Psychology Today spojili svoje rady. Spolu ich priniesol portál Business Insider. Naučia vás, ako zmeniť perspektívu a vyrovnať sa s nepríjemnými ľuďmi.

Akceptujte, že nemôžete milovať všetkých

Nedúfajte, že vám bude sedieť každý, kto vám príde do cesty. Patel tvrdí, že prvý krok k tomu, aby ste s ľuďmi vychádzali, je, keď pochopíte tento princíp. To, že vám niekto nie je sympatický, neznamená, že ste zlý človek. Väčšinou dobre vychádzame s tými, ktorí sú nastavení podobne ako my. Ak ste optimista, budete mať radšej pozitívne osobnosti. Pokiaľ myslíte negatívne, budete vyhľadávať pochmúrnu spoločnosť.

Hľadajte v nich pozitíva

Psychologička Susan Kraussová radí, aby ste sa na ľudí pokúsili pozrieť inak. Každý z nás máme iný životný príbeh a bojujeme s vlastnými prekážkami. Nevrlé správanie kolegyne môže znamenať, že práve prechádza zlým obdobím a rozvádza sa s manželom. Agresívny nadriadený možno nedostal od rodičov dostatok lásky. Ak sa prestanete na ľudí pozerať povrchne, všetko sa zmení.

Ovládnite emócie

Pamätajte si, že nad svojimi pocitmi máte moc. Len vy si môžete vybrať, ako budete reagovať na životné situácie. Vaša svokra vás rozčúli, len keď jej to dovolíte. Nenechajte teda hnev, aby nad vami prevzal kontrolu. Podľa Patela by sme sa mali ku každému správať s rešpektom. Nemusíte s ľuďmi práve súhlasiť. Buďte však milí a aj k nepriateľom pristupujte ohľaduplne.

Neberte veci osobne a nechajte si odstup

Keď príde hádka, mnohí z nás strácame rozum. No konflikty často vznikajú len z nedorozumenia. Predtým, ako sa po výmene názorov rozzúrite a urobíte predčasný záver, dajte problémom čas. Možno si len situáciu nesprávne vysvetľujete. Pokúste sa nereagovať prehnane a sústreďte sa na fakty. Predčasne nesúďte a snažte sa konať racionálne.

Názory vyjadrujte pokojne

Komunikácia je kľúčová. Pokiaľ sa neviete zniesť s niekým z vášho okolia, mali by ste sa s ním porozprávať. Nie agresívne, ale pokojne. Bez toho, aby ste sa ho snažili uraziť. Buďte konkrétny a pomenujte problém presne. Psychologička Kraussová navrhuje, aby ste požiadali o pomoc aj niekoho tretieho. Ten do konfrontácie vie priniesť čerstvý pohľad. Možno sa z vás po takejto konverzácii nestanú najlepší priatelia, ale aspoň nájdete spôsob, ako spolu vychádzať.

No a ak chcete niekoho presvedčiť o pravde, psychológovia odporúčajú malý trik. Začnite rozprávať rýchlo, aby protivník nemal čas spracovať, čo mu podsúvate. Výsledok sa dostaví hneď.

Nebojte sa odmietnuť

Niektoré osoby dokážu byť neznesiteľné, aj keď sa snažíte, aby to bolo inak. Naučte sa nechať ľudí odísť zo života. Ak vám niekto neustále uberá energiu, nezaslúži si váš čas. Patel odporúča, aby ste zvážili, či sa situácia s vaším nepriateľom môže časom zlepšiť alebo bude smerovať k horšiemu. Ide o druhú možnosť? Potom prestaňte plytvať energiou.

Neurážajte sa

Snaží sa vás niekto neustále ponížiť? Neberte sa vážne a zbytočne sa neurážajte. Tak totiž rozprúdite negatívnu energiu a potešíte protivníka. Namiesto toho zabudnite na ego a nepodporte vznikajúci konflikt. Urážky čo najskôr vypustite z hlavy. Možno to neznie jednoducho, ale všetko skutočne závisí od vás.

Pamätajte si, že len vy určujete svoje šťastie

Pokúste sa na ľudí pozerať cez vlastnú osobnosť. Lezie vám niekto neznesiteľne na nervy? Nedovoľte mu, aby vám obmedzoval šťastie a úspech. Možno je ale problém aj vo vás. Ak vás nahnevá ostrá poznámka neochotnej predavačky, asi máte problém so sebavedomím. Pokiaľ neviete vystáť kritiku, je možné, že sa nemáte dostatočne radi. Silné osobnosti sa vedia nad veci povzniesť a aj nepríjemného človeka dokážu uzemniť. Nie však agresivitou a tvrdým prístupom, ale pokojom, toleranciou a inteligenciou.

NEW YORK/jd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Nenávisť

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.