Vedci vytvorili tabletku na dlhovekosť

DNA
DNA Zdroj: Shutterstock.com

Už o pár rokov by sme vďaka nej mohli zastaviť starnutie.

Ľudská túžba po dlhotrvajúcej mladosti spôsobila rozvoj estetických zákrokov aj kozmetických prípravkov. Nejde však len o vonkajší vzhľad. Mnohí z nás by si želali žiť dlhšie. Teraz sa boj proti starnutiu dostáva na novú úroveň. Vedci z Walesu vytvorili liek, ktorý dokáže takmer zázračne obnoviť zničenú DNA. Môže pomôcť astronautom na Marse a ochrániť ich pred solárnym žiarením. No jeho účinky budú zrejme oveľa rozsiahlejšie a svet už onedlho spozná prostriedok na večnú mladosť. O objave píše DailyMail.

Vesmírny liek

Sľubná tabletka by mala udržať dobré zdravie kozmonautov, ktorí sa chystajú na štvorročnú výpravu na Mars. Ľudia vo vesmíre totiž bojujú so zrýchleným starnutím kvôli kozmickej radiácii. Ich svaly môžu po návrate oslabnúť a zriedkavá nie je ani strata pamäte a ďalšie symptómy. Pri misii na Mars je situácia oveľa horšia. Až päť percent buniek kozmonauta odumrie a ich šance, že dostanú rakovinu, sa priblížia k 100 percentám.

Teraz je však všetko inak. Odborníci z austrálskej univerzity v Novom Južnom Walese bližšie pochopili proces, ktorý spúšťa starnutie buniek. A navrhli liečbu. Tá je taká sľubná, že zaujala aj vedcov z NASA. Zvažujú, že ju skúsia.

Testovali ju na myšiach

Vedecký tím počas experimentov v laboratóriu zistil, že liek obnovuje DNA, ktorú narušila radiácia, ale aj vysoký vek. Skúšali ho na hlodavcoch. Prišli na to, že bunky starej myši boli po týždňovej liečbe rovnaké ako u mláďata.

„Toto je najbližšie, ako sme kedy boli k bezpečnému lieku proti starnutiu. Ak testovanie bude úspešné, liek by mohol byť na trhu už o tri až päť rokov," vysvetľuje profesor David Sinclair.

Testovanie na ľuďoch začne do šiestich mesiacov v nemocnici v Bostone.

Liek zmení následky detskej rakoviny

Astronauti nie sú jedinou skupinou, ktorej tabletka prinesie novú nádej. Aj ľudia, ktorí v detstve prekonali rakovinu, sa dočkajú pomoci.

Doktor Wu, ktorý na objave pracoval, objasňuje, že až 96 percent ľudí, ktorí v detstve bojovali s rakovinou, musí znášať kruté následky. Do štyridsiateho roku života sa u nich prejaví chronické ochorenie. To zahŕňa srdcovocievne choroby, cukrovku i Alzheimerovu chorobu. Ohrození sú aj rakovinou iného druhu.

„Bolo by úžasné, ak by sme to vedeli zmeniť. Veríme, že sa to podarí s touto molekulou," pokračuje Wu.

Kľúčová molekula sa volá NAD+. Nachádza sa v každej bunke tela a je zodpovedná za pôsobenie proteínu, ktorý ovplyvňuje obnovu DNA.

Vyzerá to tak, že sme blízko k novej terapii proti starnutiu. Tá môže byť rovnako nebezpečná, ako užitočná. Len málokto si vie predstaviť následky, ktoré by nastali, ak by sme skutočne dokázali priamo ovplyvniť dĺžku nášho života.

SYDNEY/jd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Starnutie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.