Vedci vyzývajú šéfov firiem: Povoľte zamestnancom popoludňajší spánok

Ilustračná snímka
Zdroj: Shutterstock.com

Len 20 minútové zdriemnutie zvyšuje kreativitu a schopnosť riešiť problémy.

Vedci vyzývajú britských zamestnávateľov, aby povolili zamestnancom popoludňajší spánok v práci. Dôvodom je zmena zimného času na letný, ktorá nás ukrátila o jednu hodinu. Majú však aj lepšie argumenty týkajúce sa zdravia. Píše Independent.

Popoludňajšia siesta podľa nich znižuje riziko vzniku cukrovky, srdcových ťažkostí a depresií. Výskum Silentnight a University of Leeds poukazuje na to, že štvrtina Britov spáva v noci len päť hodín a po zmene času sú to len štyri hodiny.

"Strata tejto hodiny je obzvlášť škodlivá pre jednotlivcov, ktorí už aj bez toho bojujú s nedostatkom spánku," hovorí psychologička a autorka štúdie doktorka Nerina Ramlakhan.

"Ak ste jedným z 25 percent ľudí, ktorí spávajú v noci menej ako päť hodín, táto zmena je nebezpečná," dodáva.

"Zamestnávatelia by mali zvážiť, že by zamestnancom povolili krátke zdriemnutie v práci. Bol by to obrovský rozdiel," povedala doktorka.

Najvhodnejší čas je medzi 14.00 h a 16.00 h a nemusíte ani odísť od vášho pracovného stola.

"Len 20 minútové zdriemnutie predstavuje obrovský rozdiel. Podporuje tvorivosť, schopnosť riešiť problémy, zlepšuje imunitu, čo znamená, že zamestnanci by bývali menej chorí. V dlhodobom horizonte by to bolo pre zamestnávateľa výhodnejšie," hovorí Ramlakhan.


VEĽKÁ BRITÁNIA/ nt

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Práca

Dôležité udalosti