Počty vlkov v Beskydách stagnujú. Môžu za to najmä slovenskí poľovníci

Na snímke vlk euroázijský (canis lupus).
Zdroj: TASR

Podľa výskumu bolo v období monitoringu na Slovensku každý rok zabitých od 74 do 159 vlkov.

Stretnúť vlka v českých Beskydách je vzácnosť. Ich počty dlhodobo stagnujú a podľa novej štúdie, ktorá bola publikovaná v časopise Plos One, na to má veľký vplyv ich častý odstrel na Slovensku. Píše o tom český portál ČT24.

Beskydy sa rozkladajú na území štyroch štátov. Dnes už ide len o tradičné označenie pohorí vo Vonkajších západných Karpatoch a Východných Karpatoch. V niektorých prípadoch sa takéto označenie zachovalo ako súčasť ich názvov. Nachádzajú sa v Poľsku a priľahlých oblastiach Česka, Slovenska a Ukrajiny.

Vlci sú na území Chránenej krajinnej oblasti Beskydy stále veľmi vzácni. Ich lov je totiž na Slovensku legálny. Oproti tomu je v Beskydách napr. výskyt rysa ostrovida, ktorý je celoročne chránený na Slovensku aj v Čechách, oveľa častejší.

Zdroj: TASR

Podľa výskumu, na ktorom sa podieľali odborníci z Česka, Švédska a Španielska, bolo v období monitoringu (2003-2012) na Slovensku každý rok zabitých od 74 do 159 vlkov.

Napriek tomu, že najbližšie vlčie svorky na území Slovenska žijú iba desať kilometrov od českých hraníc, na Morave tieto šelmy v posledných desaťročiach videli len veľmi zriedkavo. Najväčším problémom je, že v českej časti Beskýd sa nezdržiavajú žiadne vlčie svorky. Ide prevažne o vlkov samotárov.

Často sa stáva, že keď rodičovský pár príde o jedného člena, svorka sa rozpadne a vlci sa následne rozptýlia na väčšom území.

Hlavný autor spomínanej štúdie Miroslav Kutal pre ČT24 povedal, že najpodstatnejšie pre návrat vlčích svoriek na české územie je, aby sa na Slovensku zväčšovalo územie, na ktorom je vlk celoročne chránený. Dodal, že vlci sa do Čiech vracajú aj z Nemecka a Poľska, pričom od roku 2014 už na Šumave spozorovali najmenej tri svorky.


BRATISLAVA/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Ochrana prírody

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.