Pracujete v nesprávnom odbore? Takto zistíte, či by ste mali zmeniť profesiu

Ilustračná snímka.
Zdroj: Shutterstock.com

Mnohí z nás ani netušia, že si vybrali nevhodnú kariérnu cestu.

Zrejme poznáte tie príbehy o ľuďoch, ktorí si dlhodobo budovali  kariéru a nakoniec sa rozhodli z práce odísť a venovať sa niečomu inému. Našli šťastie, zarobili a zožali úspech. A to aj napriek tomu, že to spočiatku vyzeralo ako šialený nápad. Oni totiž objavili svoj potenciál a využili ho v profesnom živote. Ani vy si nie ste istý vašou prácou? Teraz máte možnosť zistiť, či sa neumárate v nesprávnej profesií. Tu je šesť znakov, ktoré to rýchlo odhalia. Píše o nich Independent.

Nudíte sa

Len máloktorá práca dokáže byť neustále vzrušujúca. Po rokoch prichádza stereotyp a s ním sa môže dostaviť nuda. Spozornieť by ste však mali vtedy, ak sa nudíte väčšinu času a vaša profesia vám neprináša žiadne výzvy. Je to jeden z hlavných znakov, že by ste mali hľadať inú cestu.

„Ak máte problém identifikovať vo vašej práci oblasti, ktoré vás vedia nadchnúť, je čas, aby ste sa pohli ďalej," radí odborník Lee Biggings.

V práci je z vás iná osobnosť ako doma

Ľudia, ktorí milujú svoju prácu, nemajú problém sa jej úplne odovzdať. Keď prídu domov po dlhom dni, neuľaví sa im, že konečne môžu byť sami sebou. Pokiaľ sa v práci musíte pretvarovať, zrádzate svoju vlastnú podstatu.

„Spýtajte sa sami seba, či sa náhodou príliš nesnažíte ukázať časť vašej osobnosti, ktorá zapadne do vzorca, ktorí podľa vás, chcú ľudia vidieť," pripomína Joe Wiggins.

Neradi o robote hovoríte

Teraz si úprimne odpovedzte. Ste hrdí na to, čo robíte a radi o tom rozprávate? Ak je vaša odpoveď negatívna, začnite premýšľať o zmene. Pokiaľ by ste pracovali na správnom mieste, chceli by ste sa o svoj úspech podeliť s ostatnými. Tí, ktorí radšej počúvajú o kariére iných a tú svoju vždy vynechajú, sa tým snažia zakryť nespokojnosť. Pokúste sa identifikovať problém a hľadajte profesiu, ktorá vás nadchne viac.

Odchádzate z práce tak skoro, ako je možné

Áno, harmónia medzi prácou a životom je dôležitá. Potrebujete predsa aj oddych. Ak však patríte k tým, ktorí z práce vždy utekajú domov ako prví, asi nie je niečo v poriadku.

„Ľudia, ktorí stagnujú v ich súčasnej pozícií majú tendenciu málo prosperovať a nezúčastňovať sa tímových aktivít spoločnosti," hovorí Wiggins a dodáva, že takíto zamestnanci často vymeškajú viac dní v práci. Necítia sa tam totiž dobre. Uvedomte si, že mrhať čas kariérou, ktorá vás nebaví, sa skutočne neoplatí.

Ak iným prácu závidíte

Blízky človek vám nadšene opisuje svoju pracovnú pozíciu. Spokojne rozpráva o kolegoch i plate a vy cítite závisť. Tá nie je chvályhodnou emóciou v akejkoľvek oblasti nášho života, no ak sa s ňou stretnete pri takejto situácií, vedzte, že vám čosi v práci chýba. Naznačuje vám to totiž, že si nebudujete kariéru, ktorá je pre vás vhodná.

Nechce sa vám ráno vstať

Ledva pretrpíte týždeň, a keď príde víkend, radšej nechcete, aby skončil. Myšlienka pondelkového rána vás znervózňuje a neznášate ten pocit, keď vám ráno zazvoní budík. Spoznali ste sa? Tak potom už asi tušíte, že nepracujete na správnom mieste.

„Žiadna práca nestojí za to, aby ste si ohrozovali zdravie alebo šťastie. Ak sa váš stereotyp stáva nekonečným cyklom vstávania, chodenia do práce, príchodu domov, spánku a stále sa to opakuje, niečo nie je v poriadku," prísne upozorňuje odborník James Reed.

Dávajte si preto pozor. Život je príliš krátky na to, aby ste ho trávili v profesií, ktorá vám naplnenie neprináša. Uvedomte si, že na svete je mnoho možností, len treba v sebe odblokovať kreatívne myslenie a nebáť sa zmeny. Nehovorte si, že sa to nedá. Jediné limity sú vo vašej hlave. Zvážte si preto všetky možnosti a vedzte, že ak začnete pracovať na kariére, ktorá vám prinesie radosť, zmení vám to život.

LONDÝN

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Profesia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.