Dôchodca porazil rakovinu vďaka zelenine, ktorú má doma každý z nás

Rakovinové bunky
Rakovinové bunky Zdroj: shutterstock.com / jovan vitanovski

Čerstvá mrkva obsahuje falkarinol - prírodný pesticíd, ktorý chráni jej korene pred plesňami. Tento mierny jed má aj antirakovinové účinky.

Dve až tri mrkvy denne môžu poraziť rakovinu. Vyskúšal si to dánsky dôchodca, ktorému našli nádor v črevách pred desiatimi rokmi a dnes  je zdravý. Ale tak ako každý liek, ani mrkva nezaberá u každého. Informuje ČT24.

"Bolo to vážne, niektorí podstupovali rovnakú liečbu ako ja. A aj napriek tomu po šiestich mesiacoch zomreli," opísal vyliečený pacient.

Dánski vedci počas výskumu naočkovali rakovinou 40 myší. Polovici z nich dávali štandardnú stravu, druhej pridávali do krmiva mrkvu. Práve druhej skupine myší sa spomalilo bujnenie rakoviny. "Polačili sme u nich 83 percent veľkých polypov," potvrdil člen výskumného tímu Morten Koãk-Larsen.

Zdroj: TASR

Čerstvá mrkva obsahuje falkarinol - prírodný pesticíd, ktorý chráni jej korene pred plesňami. Tento mierny jed má aj antirakovinové účinky a pre človeka nie je nebezpečný ani vo väčšom množstve. Falkarinol sa nachádza aj v inej koreňovej zelenine napríklad petržlene, paštrnáku či exotickom ženšene.

"Keď sme skúmali ľudské rakovinové bunky v laboratóriu, dokázali sme zabrzdiť ich delenie pridaním tejto látky," povedal profesor Gunnar Baatrup.

Objav účinku tejto látky privedie vedcov k vývoju novej generácii liekov.

DÁNSKO/ nt

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.