Smrteľne chorý chlapec sa zázračne prebudil. Jeho posledné slová dojali svet

Nolan aj napriek rakovine vždy rozdával pozitívnu energiu.
Zdroj: Facebook/Nolan Strong

Ani rakovina nie je silnejšia ako detská láska. Vyznanie malého hrdinu by sme mali počuť všetci.

Príbeh o štvorročnom Nolanovi, ktorý bojoval s rakovinou, sa šíri internetom. Jeho mama Ruth Scully sa na Facebooku podelila o ich posledné chvíle, aby svetu ukázala chlapcovu nezvyčajnú lásku, silu a múdrosť. Nolan sa prebral z hlbokého spánku tesne predtým, ako svoj boj prehral. Chcel stihnúť povedať ešte pár slov. Malý zázrak si mnohí nevedia vysvetliť. Píše o ňom DailyMirror.

Nolan bol obyčajné usmiate dieťa, ktoré robilo radosť rodičom aj okoliu. Všetko zmenila jedna diagnóza. Lekári jeho rodine v novembri 2015 oznámili, že má zriedkavú formu rakoviny. Tá napáda tkanivá v tele. Nolan sa ocitol na onkológii a bezstarostné detstvo vymenil za dlhé týždne v nemocnici. Napriek tomu sa nevzdal a tešil sa z každej chvíle.

Dlhý boj

Náročná liečba trvala osemnásť mesiacov. Potom nabrala náhly spád. Črevná infekcia oslabila jeho organizmus a nové výsledky z CT-čka potvrdili, že rozsiahle nádory za štyri týždne narástli a tlačili na priedušky aj srdce. Rakovina sa nezastaviteľne šírila a odolávala všetkým druhom liečby. Ruth tušila, že prichádzajú záverečné chvíle.

„Jednoducho som to vedela. A čo je zvláštne, myslím si, že on to vedel tiež," povedala zronená mama.

Posledné dni Nolan najmä spal. Mama mala preňho zbalené všetky veci a chcela ho zobrať domov. Túžila mu dopriať ešte jeden obyčajný večer.

„Keď sa zobudil, nežne položil ruku na moju a povedal - Mami, je to v poriadku, zostaneme tu, dobre? - Môj malý hrdina sa chcel uistiť, že to celé nebude pre mňa ťažké," opisuje chlapcovu ohľaduplnosť Ruth.

Zostali teda v nemocnici, hrali sa spolu, rozprávali a usmievali sa tak často, ako len mohli.

Zázrak, ktorý všetkých dojal

Posledná noc bola pre nich oboch náročná. Ruth na chvíľu odišla od Nolana, aby sa stihla osprchovať. Sľúbila, že hneď bude opäť pri ňom. Chlapec sa na ňu ešte usmial a neprestal sa pozerať smerom ku kúpeľni. Keď sa zavreli dvere, Nolan začal odchádzať.

Ruth vyšla zo sprchy a uvidela tím lekárov okolo synovej postele. Pozreli sa na ňu so slzami v očiach. Nolan upadol do hlbokého spánku. Jeho dýchanie ustávalo. Jedno z pľúc skolabovalo a kyslík v jeho organizme výrazne klesol. Nebolo cesty späť a Nolan upadol do kómy.

„Rozbehla som sa a skočila som za ním do postele. Položila som ruku na pravú stranu jeho tváre," opisuje Ruth. Potom sa stal zázrak, na ktorý nikdy nezabudne.

Malý bojovník sa zhlboka nadýchol, otvoril oči, usmial sa a pozrel sa na ňu. „ Ľúbim ťa, mami," stihol ešte povedať a nechal všetkých v nemom úžase. Nemohol odísť bez rozlúčky. Zomrel siedmeho februára počas toho, ako mu mama spievala poslednú pieseň.

Malý hrdina

Ich rodinný príbeh zdieľala Ruth na Facebooku, kde synovi založila špeciálny profil. Nechce, aby ju ľudia ľutovali. Túži ukázať svetu, že jej syn bol inšpiratívny bojovník. Spájal ľudí a svojím láskyplným prístupom roztápal ľady. Vždy myslel najskôr na druhých a pokračoval v tom až do posledného výdychu. Na život sa pozeral pozitívne a radosť vedel nájsť v každom momente. Aj zákernú chorobu zvládal vyspelo, múdro a pokojne. Nechcel mame robiť starosti.

„Keď sa pozriem na všetko, čo dosiahol za jeho štyri krátke roky, musím myslieť na to, aké veci by dokázal, ak by žil dlhšie," dodáva hrdá Ruth.

Jeden z posledných rozhovorov, ktorý ukazuje Nolanov obdivuhodný pokoj

Ruth: Bolí to, keď dýchaš, však?

Nolan: No...áno.

Ruth: Veľmi to bolí, však, zlatko?

Nolan: (pozrie sa do zeme) Áno.

Ruth: Rakovina je hnusná. Nemusíš ďalej bojovať.

Nolan: (šťastne) NEMUSÍM? Ale ja budem pre teba, mami!

Ruth: Nie. Toto si celý čas robil? Bojoval si kvôli mame?

Nolan: No, jasné!

Ruth: Nolan Ray, aká je mamina práca?

Nolan: Ochraňovať ma? (s veľkým úsmevom)

Ruth: Zlatko.. Nemôžem to už ďalej robiť. Jediné miesto, kde ťa môžem ochrániť, je v nebi.

Nolan: Takže...Ja len pôjdem do neba a budem sa hrať, kým neprídeš ty. Prídeš za mnou, však?

Ruth: Samozrejme. Maminy sa predsa len tak ľahko nezbavíš.

Nolan: Ďakujem, mami!

NEW YORK/jd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zázrak

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.