Ste závislí na mobile? Otestujte sa a skúste mobilný detox

Ilustračná snímka.
Zdroj: Georgejmclittle/shutterstock.com

Krátky test odhalí vašu závislosť a odborníci vám poradia, ako sa jej zbaviť.

Mobilné telefóny nám nepochybne uľahčili život. Zmenili však aj nastavenie našej spoločnosti. Mnohí z nás si už bez nich nevedia predstaviť bežný deň. To nesie so sebou riziká. Závislosť na mobiloch začína byť bežným fenoménom, no väčšina ľudí si ju neuvedomuje. My vám prinášame krátky test, ktorý vám povie, či so závislosťou bojujete aj vy. Píše o ňom Mirror.

Odpovedzte si na nasledujúce výroky „áno" alebo „nie". Ak ste minimálne šesťkrát odpovedali „áno", ide o závislosť. Test zostavil psychológ Mark Griffiths.

  1. Môj mobil je najdôležitejšia vec v mojom živote.
  2. Už som sa dostal/a do konfliktu s mojou rodinou/partnerom kvôli používaniu mobilu.
  3. Mobil mi často berie pozornosť od povinností (práca/škola).
  4. Trávim takmer viac času na smartfóne ako pri inej činnosti.
  5. Aktivity na mobile mi vedia zlepšiť náladu.
  6. Denne strávim na mobile viac času ako pred rokmi.
  7. Ak nemôžem použiť svoj smartfón, cítim sa nahnevane a náladovo.
  8. Často mám silnú potrebu siahnuť po mobile.
  9. Ak sa pokúsim obmedziť používanie mobilu, nepodarí sa mi to.
  10. Už som niekedy klamal/a o tom, ako veľa času na ňom trávim.

Bez ohľadu na to, ako ste v teste obstáli, všetkým by nám zrejme prospelo pár dní bez technológií. Profesor Griffiths varuje, že mobilné telefóny nám zasahujú nielen do vzťahov, ale majú negatívny vplyv aj na našu pamäť. Nemusíte sa týrať a mobil na týždeň vypnúť. Griffiths vám poradí, ako začať mobilný detox bez toho, aby ste to museli riešiť radikálne.

Obmedzte ho

Povedzte si, že ste sa rozhodli pre mobilnú diétu. Začnite postupne. Ak máte potrebu kontrolovať správy každých 30 minút, vydržte aspoň hodinu. Interval predlžujte, až kým sa na mobil neobrátite len pár krát za deň.

Vyhraďte si čas bez technológií

Nájdite si počas dňa chvíľu, kedy vypnete všetkých technologických pomocníkov. Napríklad od šiestej do ôsmej hodiny večer si radšej prečítajte knihu alebo zahrajte spoločenskú hru. Ak sa dokážete vzdať počítača, mobilu a televízie jeden deň cez víkend, urobíte ešte lepšie.

Na emaily odpovedzte len v určitom čase

Vypnite si oznámenia o prichádzajúcich správach a emailoch. Stanovte si len určitý čas, kedy si ich skontrolujete. Napríklad o 9:00, 13:00 a 16:00. Uvidíte, ako vás to oslobodí.

Kúpte si budík

Aj vy sa ráno budíte vďaka vášmu smartfónu? Teraz na to zabudnite. Mobil vyhoďte z miestnosti, kde spíte a kúpte si bežný budík. Poďakuje sa vám nielen váš organizmus, ale zatočíte tak aj so závislosťou.

Zožeňte si hodinky

Prestaňte sledovať čas na mobilnom telefóne. Kúpte si radšej náramkové hodinky. Získate tak od mobilu väčší odstup.

Zmerajte si svoje mobilné aktivity

Existuje veľa aplikácií na smartfóny, ktoré vám odstopujú čas, ktorý na mobile strávite. Stiahnite si napríklad Moment alebo Breakfree, ktoré vám bez problémov vypočítajú, koľko minút ste venovali sociálnych sieťam alebo hrám. Možno budete prekvapení a zlepší to vašu motiváciu.

Požiadajte o pomoc

Mnohí psychológovia tvrdia, že sa nevieme zbaviť sociálnych sietí, lebo nechceme zmeškať žiadnu významnú udalosť. Povedzte rodine a priateľom, že začínate mobilný detox. Poproste ich, aby vás informovali o zaujímavých udalostiach v okolí. Tak nezmeškáte nič dôležité.

NEW YORK/jd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Telekomunikácie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.