Koniec všetkým tajomstvám. Nový prístroj dokáže čítať myšlienky

Ilustračná snímka.
Zdroj: Shutterstock.com

Telepatia sa vďaka technológiám stáva skutočnosťou.

Ľudská myseľ je pre vedcov stále veľkou neznámou. Teraz sa to ale zmení. V Japonsku totiž vynašli prístroj, ktorý je blízko k čítaniu myšlienok. Používať by sme ho mohli už o pár rokov. O zaujímavom objave píše Independent.

Technický zázrak z Japonska

S prístrojom prišli výskumníci z Japonska. Nový systém je len čiastočne úspešný, no aj tak znamená pokrok. S úspechom 90 percent dekódoval vďaka mozgovým vlnám čísla od nula po deväť a so 61 percentnou presnosťou rozoznal jednotlivé slabiky v japonskom jazyku.

Napriek tomu v oznámení z výskumu sa píše, že spoľahlivý prístroj na čítanie myšlienok by mohol byť dostupný v blízkej budúcnosti.

Skúmali mozgové vlny

Krok k čítaniu mysle spočíva v obyčajnom EEG prístroji. Ten monitoroval mozgové vlny ľudí, keď hovorili. Zaznamenané vlny potom priradili k jednotlivým slabikám a číslam hovoreného prejavu. To potom použili na ďalšie dekódovanie.

Podobné predchádzajúce pokusy v porozumení myšlienok už zlyhali. Výskumníci teraz chcú vyvinúť prístroj, ktorý rozozná slová. Bude stačiť, ak človek na ne pomyslí bez toho, aby ich vyslovil.

Využijú pri tom smatrfón

Výskumníci odvážne predpokladajú, že ľahko ovládateľný prístroj bude zrejme pripravený už o päť rokov. Fungovať bude spolu s aplikáciou na smartfónoch.

„Táto technológia pomôže hendikepovaným pacientom, ktorí stratili schopnosť komunikácie, získať túto zručnosť späť," píše sa vo vyhlásení z výskumu.

A tak môžeme dúfať, že vedcom sa podarí splniť ich ambície a prístroj naozaj dotiahnuť do cieľa. Môže totiž pomôcť mnohým ľuďom. To, aký vplyv bude mať na nás všetkých, je však otázne.

TOKYO/jd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Mozog

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.