Zaujímavosti

Do svalov si pichajú olej, aby vyzerali svalnato. Skončili ako obyčajné kreatúry

Brazílsky päťdesiatnik Valdir Segato
Brazílsky päťdesiatnik Valdir Segato Zdroj: TV Markíza

Profesionálni tréneri nad tým len krútia hlavami.

Chceli vyzerať ako svalnatí hrdinovia z komiksov - dosiahli však vzhľad ich karikatúr. Vpichovaním oleja do svalov zo seba urobili neforemné monštrá. Túžba po krajšom tele ale nevháňa do pasce len mužov. Aj ženy často doplatia na vylepšovanie partií, o ktorých sú presvedčené, že na nich príroda šetrila.

Takmer 60 centimetrov okolo bicepsu. Brazílsky päťdesiatnik Valdir Segato si meria svoje svaly napichané olejom synthol. A hoci sa mu v rodnom Sao Paule na ulici smejú, že vyzerá ako postavička Hulk - on je na svoje miery hrdý. A plánuje sa zväčšovať ďalej.

„Pichnete si to do bicepsu, ktorého obvod je 40 cm. O mesiac zbadáte, že sa zväčšil o 6 centimetrov. A túžite, aby zmohutnel ešte viac!," povedal brazílsky robotník Valdir Segato.

V mladosti totiž pre problémy s drogami vyzeral ako špáradlo. Volali ho „Chudý pes" či „Malá kostra". Prezývok sa snažil zbaviť práve vpichovaním syntholového oleja. Profesionálny tréner športových reprezentantov Tomáš Mihálik nad tým len krúti hlavou.

„V prvom rade si povedzme čo ten synthol vlastne je - bol vymyslený ako ústna voda a teraz slúži ako olej, ktorým sa kulturisti namažú pred súťažou," povedal Tomáš Mihálik.

Keď sa však pichne medzi svalové vlákna, skutočne naberú na objeme. „To, čo niektorí dosahujú niekoľko rokov - proces hypertrofie - tak toto je aplikované hneď," ozrejmil Mihálik.

„Sval vyzerá nafúknuto, ale v žiadnom prípade nie je funkčný. Je to esteticky morfologická záležitosť, ale z hľadiska funkcie toho svalu, to môže byť naopak deštruktívny mechanizmus," doplnil dekan FTVŠ UK Marian Vanderka.

„Sedemdesiat látok v synthole zostáva viac ako 5 až 10 rokov v tele, kým sa rozloží. Je to veľmi toxické a nebezpečné. Keď trafíte žilu, čo sa stalo jednému slávnemu kulturistovi v minulosti Milošovi Šarcevovi - mal skoro zástavu srdca," vysvetlil Mihálik.

Nebezpečné sú aj iné podpultové zlepšováky, napríklad steroidy, ktoré veľmi negatívne ovplyvňujú aj psychiku - človek sa stáva agresívnejším. Odborníci radia zvoliť možno dlhšiu, no stále telu prospešnejšiu cestu.

„Vyvážené strava a potom môžu byť povolené doplnky výživy - keratín, aminokyseliny, proteínové nápoje, ktoré pomôžu naštartovať proteosyntézu, ale bez silového tréningu to nebude fungovať," povedal Vanderka.

Viac v reportáži Henriety Hajtovej


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti