Súd uznal spojitosť medzi nádorom mozgu a mobilom. Slovenskí vedci sú opatrnejší

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TV Markíza

Niektoré vedecké štúdie totiž potvrdzujú jemnú asociáciu medzi mobilmi a nádormi, iné ju zasa úplne vyvracajú.

A je to oficiálne! Súd uznal spojitosť medzi nádorom na mozgu a častým používaním mobilu. Manažérovi, u ktorého ochorenie prepuklo, teraz musí štátna poisťovňa preplácať nemocenské dávky. V čom majú ale jasno niektorí právnici - na tom sa úplne nezhodnú technici a lekári.

Je to prvý a zatiaľ jediný raz v histórii, keď súd uznal príčinnú súvislosť medzi mobilom a rakovinou. Taliansky manažér telefonoval 3 až 4 hodiny denne - a na nerve, ktorý spája mozog s vnútorným uchom, mu vznikol nezhubný akustický neuróm. Keď sa nelieči, pacient môže prísť o sluch aj rovnováhu.

„Z technického hľadiska je dôležitá dávka elektromagnetického žiarenia, ktorú človek absorbuje za čas používania mobilu. A tá dávka závisí od intenzity žiarenia a od času používania," vysvetlil Karol Kováč z Ústavu elektrotechniky.

V tomto prípade sa talianski právnici odvolávajú na viac ako 1640 hodín intenzívneho telefonovania. Vyzývajú aj ostatných tamojších pacientov s nádorom na mozgu, aby podali žaloby. Stačí vraj dokázať, že takto dlho mobil používali aj oni. Lekár a vedec Peter Celec ich však neberie vážne.

„Vo vede existuje kopec problémov a ja sa veľmi teším, že súdy ich vedia vyriešiť - to potom nepotrebujeme ani vedcov. Nie som právnik. Neviem sa vyjadriť k tomu, akú právnu silu má toto rozhodnutie, ale z vedeckého hľadiska viem povedať, že toto nie je vyriešený problém ani zďaleka," objasnil Celec.

Niektoré vedecké štúdie totiž potvrdzujú jemnú asociáciu medzi mobilmi a nádormi, iné ju zasa úplne vyvracajú. „To znamená že tam treba robiť ešte veľmi veľa výskumov," doplnil Celec.

Podľa fyzikálnych zákonov však tkanivá v našej hlave skutočne absorbujú elektromagnetické žiarenie z mobilov. Preto je na mieste, mať ho čo najďalej od hlavy. „Mobil si neprikladáme k uchu, ale ho máme položený len v ruke alebo na hlasitý odposluch na stole. Toto prispieva k tomu, aby sme sa chránili pred elektromagnetickým žiarením," povedal Kováč.

Keď patríte k tým, ktorý majú budík v mobile, obávať sa nemusíte. Ani keď máte telefón celú noc pri hlave. „Pokiaľ komunikujete cez telefón, tak telefón musí vyžarovať elektromagnetické pole tak, aby dosiahlo na bázovú stanicu. V noci, keď netelefonujete, ho skoro vôbec nevyžaruje," ozrejmil Kováč.

Viac v reportáži Henriety Hajtovej


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.