VIDEO: Slepý rekordér. Pozrite sa, čo všetko dokáže najčudnejší cicavec

Krt hviezdonosý (Condylura cristata).
Zdroj: Profimedia.sk

Tieto zvláštne vyzerajúce cicavce fascinujú vedcov už viac ako štvrťstoročie.

Krt hviezdonosý patrí medzi najzvláštnejšie cicavce na našej planéte. Predmetom skúmania je už vyše štvrťstoročia a aj napriek tomu dokáže vedcov stále prekvapiť.

Na Vanderbilt University v Chicagu sa pri príležitosti 25. výročia od začiatku výskumu nedávno stretli experimentálni biológovia z celého sveta, aby urobili súhrn poznatkov o krtoch hviezdonosých.

„Už na prvý pohľad ide o jedno z najčudnejšie vyzerajúcich zvierat na Zemi, ale najväčšie prekvapenie sme zažili, keď sme skúmali ich mozog," uviedol pre portál eurekalert biológ Kenneth Catania z Vanderbilt University.

Zdroj: YouTube/Nat Geo WILD

Najcitlivejší orgán na svete

Asi najzaujímavejší na týchto krtkoch je ich nos. Ide totiž o najcitlivejší orgán na svete. Na priestore veľkom ako špička prsta sa nachádza až 100-tisíc nervových vlákien, čo je päťkrát viac ako je na celej ľudskej ruke. Nos má hviezdicovitý tvar a je zložený z 22 mäsitých výbežkov. Funguje ako hmatový aj čuchový orgán zároveň.

Z neurologického hľadiska sa krtkov čuch veľmi podobá na zrak človeka. Pre vedcov je to dôkaz, že aj v úplne rozdielnych podmienkach príroda používa rovnaké evolučné stratégie.

Zdroj: Twitter/Apuntes Sciencia

Najrýchlejší žrút dokáže dýchať aj pod vodou

Krtko hviezdonosý sa dokázal adaptovať na veľmi nehostinné prostredie. Vie aj plávať, pod zemou počas pátrania po koristi totiž často narazí na vodu. Jeho ďalšou unikátnou schopnosťou je dýchanie pod vodou. Výskum ukázal, že pod vodou dokáže pohltiť bubliny vzduchu, ktoré predtým vydýchol. Ide tak o jediného známeho cicavca, ktorý vie dýchať pod vodou.

Vedci z Vanderbilt University vytvorili veľmi presnú mapu mozgu krtka hviezdonosého. To im umožňuje sledovať všetky procesy a reakcie na rôzne vnemy.

Zaujímavý je aj spôsob, akým sa krtkovia stravujú. Žiaden iný cicavec totiž nedokáže jesť tak rýchlo ako on. Dokážu okamžite rozoznať potravu (hmyz) a jej konzumácia im trvá menej ako štvrtinu sekundy.

BRATISLAVA/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krtko

Dôležité udalosti