Došla už prírode trpezlivosť? Vedci objavili larvu, ktorá môže zachrániť ľudstvo

Larva si prežiera cestu igelitovým sáčkom.
Zdroj: Profimedia.

Ak by sa vedcom podarilo proces rozkladu plastov larvami napodobniť, mohlo by sa nájsť biotechnologické riešenie problému znečistenia plastovým odpadom.

Ak je človek v niečom naozaj výnimočný, tak je to produkcia odpadu. Znečistenie planéty na konci 20. storočia dosiahlo gigantické rozmery. Vedci v oceánoch objavili „nové" kontinenty vytvorené miliónmi ton plastového odpadu, plastové zvyšky sa našli aj v útrobách mŕtvych rýb a vtákov. Ku každodennému životu v moderných metropolách už neodmysliteľne patria plné koše odpadu a igelitové tašky poletujúce vo vánku.

Situácia je alarmujúca a riešenie v nedohľadne. Zdá sa, že spúšť po človeku sa rozhodla vyriešiť príroda, ktorá sa na nás nemôže spoľahnúť.

Vedci zostali v nemom úžase, keď si náhodou všimli plastové tašky, ktoré v sebe mali zvláštne diery. Výskumníci zistili, že ich vytvára larva motýľa vijačky voskovej, ktorá dokáže rozkladať plast.

Objav sa podaril vedcom z ústavu biomedicíny v španielskej Cantabrii. Pri sledovaní červov zistili, že už po hodine kontaktu s plastom, ho dokážu efektívne rozložiť.

„Zistili sme, že larva motýľa vijačky voskovej je schopná biologicky rozložiť jeden z najodolnejších a najtvrdších plastov - polyetylén," povedala doktorka Federica Bertocchini, ktorá výskum vedie.

Zdroj: Profimedia.

Motýle síce prirodzene plasty nežerú, no vedci si myslia, že je to vedľajší produkt dnešnej doby a aj motýle sa dokázali prispôsobiť. Vijačka vosková je veľmi rozšírená v Európe i východnej Amerike. Tento druh znáša svoje vajíčka do včelích úľov, kde sa larva po vyliahnutí živí plastom včiel, pre včelárov je to obávaný škodca.

Zdá sa, že larvy dokážu rozkladať prírodné i umelé plasty ničením ich chemických väzieb, napísal Daily Mail.

„Vosk je polymér, dá sa povedať, že prírodný plast. Má podobnú chemickú štruktúru ako polyetylén," povedala doktorka Federica Bertocchini.

Ak by sa vedcom podarilo proces rozkladu plastov larvami napodobniť, mohlo by sa nájsť biotechnologické riešenie znečistenia plastovým odpadom.

To samozrejme neznamená, že keď vieme ako plastový odpad rozložiť, že ho máme naďalej zhromažďovať. Už dnes sú na svete prvé lastovičky a mnoho krajín sa plastových tašiek a fliaš zbavuje, prípadne ich recykluje a zakazuje ich používanie. O Slovensku sa hovorí, že u nás nie je domácnosť, kde chýba igelitka plná ďalších igelitiek.

Iba v Európe sa ročne spotrebuje približne sto miliárd plastových tašiek a ľudia sa stále chovajú nezodpovedne a úplne ignorujú záťaž pre životné prostredie, ktorá tým vzniká. Pritom netreba veľa. Stačí mať jednu plátenú tašku a tú na nakupovanie pravidelne používať, podobne ako to robili naša babičky ešte za totality.

Na Slovensku sa napríklad plánuje spoplatnenie igelitových tašiek a od roku 2019 budú zadarmo iba plastové sáčky na pečivo. Bohužiaľ, kde chýba uvedomenie, musia nastúpiť reštrikcie.

BRATISLAVA/ROCK, DAILY MAIL

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Recyklácia

Dôležité udalosti