Toto robia energetické nápoje s vaším srdcom. Výsledok vás nepoteší

Energetické nápoje
Zdroj: shutterstock.com/heromen30

Na základe štúdie dospeli k záveru, že konzumácia štyroch plechoviek energetického nápoja spôsobila abnormálne zmeny v tele.

Podľa výskumu pitie sladených kofeínových nápojov je oveľa nebezpečnejšie než samotný kofeín, píše Daily Mail. Na základe štúdie dospeli k záveru, že konzumácia štyroch plechoviek energetického nápoja spôsobila abnormálne zmeny krvného tlaku a srdcového rytmu v priebehu dvoch hodín.

Nemenovaný nápoj, ktorý je bežne dostupný v obchodoch, obsahuje 108 gramov cukru, zodpovedajúc približne 27 čajovým lyžičkám a 320 miligramov kofeínu, čo predstavuje odporúčaný denný limit. Okrem toho sa v nápoji nachádzali látky ako taurín, ženšeň či karnitín.

Výskumníci prišli na to, že vplyv na srdce bol podstatne väčší než pri pití rovnakého objemu nápoja s ekvivalentným množstvom kofeínu, ale bez pridania cukru a ďalších látok.

„Rozhodli sme sa skúmať dopad konzumácie energetických nápojov na normálnu činnosť srdca, pretože predošlý výskum ukázal, že 75 % vojenskej základne pije tieto nápoje,“ tvrdí Emily Fletcher z US Air Force Medical Centre v Trevise v Kalifornii.

Výskumu sa zúčastnilo 18 ľudí, ktorí boli náhodne rozdelení do dvoch skupín.
Prvá skupina dostala 946 mililitrov energetického nápoja, zatiaľ čo druhej skupine dali nápoj, ktorý obsahoval 320 miligramov kofeínu, 40 mililitrov limetkovej šťavy a 140 mililitrov čerešňového sirupu v sýtenej vode.

Výskumníci merali elektrickú aktivitu sŕdc pomocou elektrokardiogramu a tiež krvný tlak respondentov v časových intervaloch jednej, dvoch, štyroch, šiestich a 24 hodín po konzumácii nápoja.

Tým, ktorí vypili energetický nápoj, sa srdce pozastavilo na ďalších 10 milisekúnd medzi jednotlivými údermi na rozdiel od konzumentov kofeínového nápoja.

Zdroj: shuttertock.com/igorstevanovic

Výhody pitia energetických nápojov

Energetické nápoje (napríklad známy nápoj v modro-striebornej plechovke) zodpovedajú smerniciam, podľa ktorých je odporúčaná dávka 400 miligramov kofeínu denne. Nápoje obsahujú 80 miligramov na 250-mililitrovú plechovku.

Káva môže obsahovať oveľa viac kofeínu. Napríklad, veľké Americano v Starbuckse obsahuje 300 miligramov kofeínu.

Nevýhody pitia energetických nápojov

Energetické nápoje obsahujú oveľa viac cukru a tým pádom viac kalórií. Kofeín ako povzbudzujúca látka spôsobuje úzkosť, dehydratáciu, nevoľnosť a nebezpečne vysokú srdcovú frekvenciu.

Počet ľudí hospitalizovaných po konzumácii energetických drinkov sa podľa SAMHSA v rokoch 2007 až 2014 zdvojnásobil.

USA/dg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Pitie

Dôležité udalosti