Poznáte rozdiel medzi obyčajnou bolesťou hlavy a vážnou poruchou?

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: shuterstock.com

Aneuryzma mozgových ciev sa môže javiť ako bežná migréna.

Lee Broadway z Južnej Karolíny zomrela na začiatku apríla. Bolo to len dva dni po tom, čo oznámila manželovi, že ide domov z práce, pretože má migrénu. Mýlila sa. Namiesto migrény ju trápil iný vážny problém. To ona žiaľ nevedela. Píše o tom Independent.

Neurológovia teraz zdvíhajú varovný prst a upozorňujú na aneuryzmu mozgových ciev, s ktorou bojovala aj Lee. Ide o vydutinu alebo vypuklinu v mieste oslabenia cievnej steny. Tá môže mať svoj genetický pôvod. Nebezpečenstvo však nastáva, keď takáto vypuklina praskne. Vtedy vzniká krvácanie v priestore, ktorý obklopuje mozog, a to môže viesť až k jeho poškodeniu.

Ostrá bolesť a iné symptómy

Preto by ste mali vedieť, ako rozlíšiť neškodnú bolesť hlavy od tej, ktorá už v poriadku nie je.

Neurológ Howard A Riina z Langone Medical Centre v New Yorku tvrdí, že aneuryzma sa často prejavuje ťažkosťami, ktoré niekto môže opísať ako „najhoršiu bolesť hlavy, akú kedy zažil." Často príde náhle a intenzívne.

„Je to veľmi ostrá bolesť, ktorá sa vymyká normálu," vysvetľuje neurológ. Upozorňuje však, aby ste pri prvej bolesti hlavy nepanikárili a neutekali hneď do nemocnice. Veľa ľudí má totiž naozaj časté migrény a pozná svoje vlastné triky, ako sa jej zbaviť. Ak tie, ktoré zvyčajne zaberajú, zrazu nefungujú, vtedy treba spozornieť.

Ďalšie symptómy, ktoré sa s prasknutím aneuryzmy spájajú sú napríklad stuhnutosť šije, vracanie, bolesť pri pozeraní do svetla či poruchy vedomia.

Nemusíte si však teraz pozorne sledovať každé zabolenie hlavy. Prasknutie aneuryzmy je pomerne zriedkavé. Ide skôr o to, aby ste ho vedeli identifikovať. Ak aj aneuryzmu mozgových ciev máte, nemusí bezpodmienečne prasknúť. Okrem genetiky ju však spôsobuje aj fajčenie a vysoký krvný tlak. Pokiaľ vám ju objavia, môžete podstúpiť liečbu. Tá ale závisí od veľkosti, umiestnenia a pravdepodobnosti prasknutia vypukliny.

NEW YORK/jd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Migréna

Dôležité udalosti