Ako odtrhnúť deti od tabletov? Poradíme vám hry, ktorými ich zaujmete

HÝBSA Slovensko!
HÝBSA Slovensko. Zdroj: TV Markíza

Ak ste niekedy dieťaťu zobrali tablet alebo telefón, zrejme reagovalo agresívne. Preto treba ísť na všetko postupne.

Sú uzavreté do seba, mlčanlivé a nevedia prejaviť emócie. Takýto problém má so svojim dieťaťom čoraz viac rodičov. Mnohí nevedia, ako to zmeniť a radšej navštevujú psychológa. A pritom niekedy stačí obyčajná hra.

Naháňanie sa vonku s kamarátmi a rozbité kolená. Tak si na detstvo spomínajú tí starší. Najmladší si ho dnes už nevedia predstaviť bez technológií.


„Deti majú problém so sociálnym kontaktom, sú uzatvorené a nekomunikujú. To je syndróm dnešných detí. Za toto určite môže aj technológia, že deti namiesto komunikácie verbálnej, komunikujú prostredníctvom tabletov a chatov," tvrdí odborná garantka HÝBSA Slovensko Michaela Danková.

Aj preto by mali rodičia vymazať z voľného času detí používanie technológií a skúsiť ich postupne nahradiť spoločnou hrou.

„Treba s nimi komunikovať formou hry. Hra je pre nich prirodzená, je to pre nich najbližší spôsob komunikácie. Oni tou hrou vyjadrujú svoje emócie a my, ako rodičia, by sme mali to dieťa sledovať, aby sme vedeli navnímať, v akom momentálnom emočnom rozpoložení je," radí Danková.

Ak ste niekedy dieťaťu zobrali tablet alebo telefón, zrejme reagovalo agresívne. Preto treba ísť na všetko postupne.

„Vysvetľovať je jedna vec. Ale keď je to dieťa menšie, treba sa s ním najskôr začať na tom tablete a postupne ho smerovať do reality. Treba mu skúsiť ukázať, že toto hráme na tablete a skúsme si to zahrať aj tu doma v obývačke," pokračuje odborníčka.

Ak rodič chce, aby sa s ním dieťa otvorene rozprávalo, je dôležité napríklad aj to, aby sa otázky typu „Ako bolo v škole?" nepýtal hneď, ale až počas hry. Počas hry by sa mali rodičia dostať na úroveň svojho dieťaťa mentálne aj fyzicky. Ako ho ale zaujať?

„Veľmi jednoducho. Zaujmite ho nejakým predmetom a skúste pomocou toho predmetu nadviazať kontakt, napríklad s loptou. Alebo keď má dieťa rado plyšáka, začnite sa rozprávať s plyšákom. Dieťa sa uvoľni, otvorí a začne komunikovať. A vy sa od neho môžete dozvedieť veci formou hry," radí ďalší odborný garant HÝBSA Slovensko Tibor Mišutka.

BRATISLAVA/ TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Hýbsa slovensko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.