Videá vytláčania vyrážok sledujú milióny ľudí. Relaxujú pri tom

Videá vytláčania vyrážok sledujú milóny ľudí. Relaxujú pri tom
Zdroj: Instagram/ drpimplepopper

Medzi najsledovanejšie patria videá od kožnej lekárky Sandry Lee, ktorá je známa aj pod prezývkou Dr. Pimple Popper.

Pri sledovaní videí vytláčania a odstraňovania roky zanesených pórov a vyrážok je len tenká hranica medzi fascináciou a znechutením. Napriek tomu sa nájdu milióny ľudí, ktoré si takéto videá pozrú.

Medzi najsledovanejšie patria videá od kožnej lekárky Sandry Lee, ktorá je známa aj pod prezývkou Dr. Pimple Popper. Jej kanál na YouTube a účet na Instagrame sleduje viac ako milión užívateľov. Spočiatku ju prekvapila popularita videí.

"Je to pre nich fascinujúce a nedokáže od toho odtrhnúť zrak. Uspokojuje ich pohľad na to, že je niečo nečisté a potom je to už pekné," tvrdí Sandra pre nypost.com, ktorá si dokonca myslí, že tieto videá robia niektorých ľudí šťastnými.

"V skutočnosti je to pre mnohých upokojujúce. Mnohí tvrdia, že sledujú moje videá, aby im pomohli zmierniť úzkosť a dokonca ich pozerajú pred spaním," dodáva.

Zdroj: YouTube/ Dr. Sandra Lee (aka Dr. Pimple Popper)

Lekárka v tom však vidí oveľa vyšší zmysel. Berie to ako vzdelávanie ľudí, ktorých fascinuje ľudské telo. "Môj otec je dermatológ, takže som už ako dieťa vedela, o čom je táto profesia. Keď som nastúpila na zdravotnícku školu, dermatológia bola jedným z najkonkurencieschopnejších odborov," povedala Sandra.

Zdroj: YouTube/ Dr. Sandra Lee (aka Dr. Pimple Popper)

Zároveň poradila ľuďom, ako si odstrániť vyrážku. "Rozhodne sa pupienok nepokúšajte extrahovať pokiaľ sa ešte tvorí pod kožou a nemá bielu alebo žltú hlavičku. Je to nielen bolestivé, ale postihnuté miesto vám opuchne a zvyšujete riziko infekcie a zjazvenie, ktoré môže byť trvalé," radí kožná lekárka.

Zdroj: YouTube/ Dr. Sandra Lee (aka Dr. Pimple Popper)

Ako na to?

V prvom rade musíte rozlíšiť o aký druh pupienku ide. Biele a čierne bodky sú znakom upchatých pórov, ktoré môžete vytlačiť aj sami doma. Väčšie biele pupienky so začervenaním v ich okolí sú výsledok zachytenia baktérií v koži. Existujú aj podkožné bolestivé pupienky, známe ako cystické akné. To rozhodne sami nevytláčajte a vyhľadajte odbornú pomoc.

V prípade ľahkých pupienkov by ste mali zachovať nasledovný postup: umyte si ruky a tvár teplou vodou, vyčistite pokožku čistiacou vodou. Na pupienky priložte na niekoľko minút teplý obklad, ktorý pomôže otvoriť póry a uľahčí ich vytlačenie. Pomocou extraktora aplikujte tlak okolo obvodu pupienka, aby ste uvoľnili obsah zaneseného póru. Prestaňte tlačiť, keď už uvidíte krv.

Po vytlačení pupienkov naneste na pokožku studený obklad. Dezinfikujte pokožku trochou alkoholu alebo prípravkom s obsahom kyseliny salicylovej, ktorá v póroch kryštalizuje a bráni tvorbe nových čiernych bodiek a pupienkov.

USA/ nt

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.