Vedci hľadajú 25-tisíc ľudí, ktorí budú dlhodobo fajčiť marihuanu na vedecké účely

Ilustračné foto.
Zdroj: Shutterstock/BestStockFoto

Nemecko prijalo veľké zmeny v oblasti marihuanovej legislatívy a krajina povolila jej používanie na lekárske účely.

Nemeckí vedci pre svoj výskum hľadajú 25 000 konzumentov marihuany. Každému dobrovoľníkovi ponúkajú mesačne 30 gramov rastlinky zadarmo počas niekoľkých rokov. Jeho úlohou je ju vyfajčiť a vedci budú sledovať jeho reakcie, chcú nazbierať čo najviac dát.

S výskumom prišla Výskumná iniciatíva pre konzumáciu marihuany. Jej zámerom je pochopiť, aký má dlhodobé užívanie vplyv na fyzické a psychické zdravie u dospelých konzumentov.

Autori projektu teraz čakajú na jeho schválenie vládnym inštitútom pre výskum liekov a medicínskych zariadení, napísal denník The Local.

Aj bez oficiálneho schválenia sa už prihlásilo 2000 dobrovoľníkov. Ľudia mladší ako 18 rokov, sa ale nemôžu prihlásiť, rovnako tak aj ľudia, ktorých vedci určia za náchylných k závislosti, tí budú vylúčení.

Zdroj: Shutterstock/arindambanerjee

Odporcovia výskumu tvrdia, že pre mnohých ľudí, bude projekt jedinečnou príležitosťou ako dlhodobo a hlavne zadarmo - vyriešiť vlastnú závislosť.

Nemecko prijalo veľké zmeny v oblasti marihuanovej legislatívy a krajina povolila jej používanie na lekárske účely. Lekári ju môžu bežne predpisovať. Užívanie mimo lekárskeho predpisu je stále ilegálne, preto je účasť na výskume šancou ako svoje hobby legalizovať.

V Nemecku marihuanu pravidelne konzumujú milióny ľudí a vedci si myslia, že je to potrebné preskúmať, pretože informácii v tejto oblasti je stále málo. Skúsení odborníci však argumentujú, že 30 gramov je pomerne veľké množstvo a dlhodobá konzumácia u ľudí vyvolá závislosť. Posledné slovo preto budú mať štátne inštitúcie.

BRATISLAVA/ROCK, THE LOCAL

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti