Toto sa stane s vaším jedlom, keď si naň sadne mucha

Ilustračná snímka
Zdroj: shutterstock.com/ khlungcenter

Mucha prenáša viac než 200 druhov škodlivých baktérií. A to je viac, ako sa doteraz predpokladalo.

Blíži sa leto a to znamená aj zvýšený výskyt hmyzu. Konkrétne múch, ktoré sadnú na každé jedlo, ktoré vidia. Môžeme sa snažiť potraviny ochrániť, ale vždy si nájdu nejaký drobný otvor, ktorým sa k nim dostanú. Píše metro.co.uk.

O muchách vieme, že ich priťahuje zápach exkrementov či iných odpadkov. Veľmi často sa vyskytujú v blízkosti odpadkových košov, kde nasávajú pre nás nepríjemnú vôňu.

Čo sa stane s jedlom, keď naň sadne mucha? Najpravdepodobnejšie sa do potravy vyzvracia. To preto, lebo nedokáže prežúvať.

Výskumníci z Floridskej univerzity vo svojej štúdii zistili, že mucha prenáša viac než 200 druhov škodlivých baktérií. A to je viac, ako sa doteraz predpokladalo.

Podľa ich tvrdení dokážu dospelí ľudia bojovať s baktériami. Ohrozené sú však deti, starší ľudia a ľudia so slabou imunitou, ako napríklad onkologickí pacienti.

Telo muchy pokrývajú tisíce drobných chĺpkov. Práve tie sú zdrojom prenosu baktérií do potravy. "Stačí, aby si mucha na chvíľu sadla na jedlo a už sa z nej začnú presúvať baktérie. Muchy môžu prenášať vážne ochorenia, ako je cholera, týfus či úplavica," povedal entomológ Ron Harrison.

Môžu tiež prenášať salmolelu, antrax a tuberkulózu. Je známe, že muchy prenášajú vajíčka parazitných červov.

Čo s takým jedlom, na ktoré si sadla mucha? Aby ste sa vyhli plytvaniu, stačí, keď odrežete kúsok, na ktorom hmyz sedel.

VEĽKÁ BRITÁNIA/ nt

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Jedlo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.