Skontrolujte sa. Toto sú varovné signály rakoviny kože

Ilustračná snímka.
Zdroj: Image Point Fr/shutterstock.com

Včasná diagnóza dokáže zachrániť život mnohým pacientom.

Rakovina kože je jedným z tých najnebezpečnejších druhov onkologických ochorení. Ročne na ňu zomrú tisícky ľudí. Jedno malé znamienko dokáže spôsobiť vážne problémy. 

„Každý by mal spoznať svoje znamienka, pretože vám to zachráni život," upozorňuje dermatologička Julie Karen z New Yorku. Zdôrazňuje, že aj tomuto ochoreniu sa dá vyhnúť. Musíte však vedieť, kedy treba vyhľadať lekára. Píše o tom TODAY.

Nezvyčajné znamienko

Dajte si pozor na znamienka, ktoré vyzerajú inak ako tie ostatné, ktoré máte na tele. Možno máte plno nepravidelných znamienok. A potom sa im objaví na tele jedno, ktoré je úplne iné. A práve vtedy by ste mali spozornieť. Toto znamienko totiž zvykne byť problematické.

Aj znamienka, s ktorými ste sa narodili môžu spôsobiť rakovinu. Upozorňuje na to dermatologička Debra Wattenberg. Preto by ste nemali podceňovať ani tie.

Tmavý zvislý pruh na nechte

Vedeli ste, že znamienko sa vám môže objaviť aj pod nechtom? Spevák Bob Marley zomrel keď mal 36 rokov. Lekári zistili, že má rakovinu, ktorá začala ako čierny bod pod jeho nechtom. Neskôr sa rozšírila na pečeň a ďalšie časti tela.

Preto by ste si pred kontrolou u kožného lekára nechty mali odlakovať. Každý fľak na nechte však nemusí byť nebezpečný. Niekedy môže ísť len o krvnú zrazeninu.

Problémy so zrakom

Dokonca aj na oku sa môže vyskytnúť nebezpečné znamienko. Buď je viditeľné, alebo sa náhodne zjaví v zadnej časti oka a objaví ho až lekár pri podrobnej prehliadke zreničiek. Ak vás teda náhle prekvapí zastrené videnie alebo čierny bod na dúhovke, dajte si oči poriadne skontrolovať.

Vyrážka, ktorá nemizne

Aj obyčajná vyrážka môže spôsobiť problém. Ak sa vám na koži vyskytne a nemizne celé týždne alebo sa zahojí a objaví sa na tom istom mieste a nejde vytlačiť, mali by ste jej venovať pozornosť.

Znamienko na chodidle

Nezabudnite ani na znamienka na chodidlách a dlaniach. Tam o nich často nevieme, no môžu byť rovnako nebezpečné.

Zmeny na mieste, kde je odstránené znamienko

Nechali ste si vybrať znamienko, no rana po ňom vám spigmentovala. Nečakajte teda a oznámte to dermatológovi. Buďte opatrní, aj keď rana bolí alebo sa objavia nové znamienka v jej okolí. Ide o jeden z varovných signálov.

Znamienko vo vnútri líca

Áno, aj vo vašich ústach môžete nájsť nechcené znamienko. Preto si nezabudnite skontrolovať miesta, kde by ste ich možno nečakali. A samozrejme nevynechajte ani pravidelnú prehliadku u kožného lekára.

USA/jd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Symptómy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.