Vedci prišli so zistením, že tequila je dobrá pre naše telo

Ilustračná snímka
Zdroj: shutterstock.com/Pelikh Alexey

Vďaka tomuto objavu sa bude môcť ochorenie, ktorým trpí 200 miliónov ľudí po celom svete, liečiť inak.

Ak máte radi mexický nápoj zvaný tequila, tento článok vás zrejme poteší. Podľa nového výskumu alkoholický drink známy z mexických telenoviel podporuje správne fungovanie kostí, informuje The Sun.

Vedci z Mexika prišli na to, že látka nachádzajúca sa v rastline agáva, z ktorej sa vyrába tequila, pomáha k lepšej absorpcii vápnika. Modrá agáva zasa pomáha lepšie vstrebávať horčík. Obe tieto zložky sú pritom nevyhnutné pre udržovanie zdravých kostí.

„Konzumácia fruktánov, ktoré obsahuje agáva, spolu s adekvátnou intestinálnou mikrobiotou podporuje tvorbe novej kosti, dokonca aj v prítomnosti osteoporózy,“ tvrdí Mercedes Lopez z Center for Research and Advanced Studies v Mexiku.

Výskumný tím otestoval túto teóriu na myšiach, ktoré trpeli osteoporózou, teda rednutím kostí. Po ôsmich týždňoch konzumácie fruktánov z agávy, sa odobrala myšiam vzorka kosti, píše Science Daily. Následne sa testovala pre obsah bielkovín. Fruktány sa usadili v čreve, kde sa premenili na mastné kyseliny. Tie sú potom schopné zachytiť minerály a preniesť ich do buniek, čo napomáha k regenerácii kostí.

Vedci veria, že vďaka tomuto objavu sa bude môcť osteoporóza liečiť inak. Toto ochorenie postihuje takmer 200 miliónov ľudí po celom svete.

MEXIKO/dg

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Osteoporóza

Dôležité udalosti