Zaujímavosti

Ján prešiel peklom. Nemohol robiť milované povolanie, vrhol sa na maľovanie

2017_05_11_svokra_01-1.mp4
Zdroj: Martina Kašiarová

A úspech sa dostavil. Bývalý špičkový kuchár dnes vystavuje vlastné obrazy.

Voľakedy varil v luxusných hoteloch, choroba mu však prevrátila život naruby. Štyridsiatnik Ján Suchý prešiel peklom. Po vážnej chorobe ležal v kóme, po prebudení začal maľovať. Svoje obrazy vystavuje na Slovensku, no ocenenia sa dočkal aj v zahraničí.

Začalo sa to nenápadnými bolesťami hlavy, ktoré sa ale zhoršovali. Napokon upadol do kómy. „Odpadol som vraj v čakárni u lekára. Potom som sa len prebral na posteli, videl som strop, nevedel, čo sa stalo. Necítil som si ruky ani nohy," spomína si na osudný deň Ján Suchý.

Odznova sa učil chodiť, rozprávať, robiť bežné denné úkony. Lekári mu diagnostikovali zápal nervovej sústavy, o návrate k vareniu nemohlo byť ani reči. Ostali len spomienky na kuchyne luxusných hotelov či kulinárske úspechy. "V 2007 mali byť olympijské hry hluchonemých v Salt Lake City v štáte Utah a oslovili ma, či by som nešiel robiť šéfa výpravy. No tak povedzte, že nie," rozrozprával sa Ján.

Prišiel rozvod, neskôr rozchod s priateľkou, pomáhali mu rodičia a sestra. Vtedy začal maľovať. Jeho obrazy si všimol bratislavský galerista Ľuboslav Móza a Ján z Novej Bane začal vystavovať doma aj v zahraničí.

Vo svojom byte býva krátko, nemá tu takmer žiaden obraz a ešte ani štetce či farby. Hovorí o sebe, že je len obyčajný kuchár, no jeho obrazy ľudia chcú vidieť. A od utorka (9. 5.) vystavuje v Banskej Bystrici.

Inšpiráciu čerpá z maličkostí - tieň kostolnej veže, či strašné bolesti po chorobe. A čo by ešte veľmi chcel? Aby tu po ňom ostalo niečo pekné.


BANSKÁ BYSTRICA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.