Výnimočná Mária Terézia: Porodila 16 detí, aj tak stihla vládnuť a zaoberať sa politikou

Výnimočná žena Mária Terézia: Porodila 16 detí, aj tak stihla politikárčiť a vládnuť
Zdroj: Profimedia.sk

Je to už 300 rokov od narodenia najvýznamnejšej a kľúčovej postavy 18. storočia, ktorá zavítala aj do Bratislavy.

Najvýznamnejšia žena Habsburskej dynastie a kľúčová postava v politike 18. storočia Mária Terézia sa narodila 13. mája 1717. Jej rodičmi boli Karol VI. Habsburský a Alžbeta Kristína Brunšvicko - wolfebüttelská. Pri krste dostala meno Maria Theresia Walburga Amalia Christina.

Zdroj: Profimedia.sk

Veľká láska

Budúca cisárovná mala to šťastie, že sa vydala z lásky a svojho manžela milovala aj po jeho smrti. V tých časoch to bolo skutočne vzácne. V dynastických zväzkoch išlo najmä o politické výhody pre krajinu a nie o lásku. Mária Terézia a jej manžel František Štefan Lotrinský však boli do seba skutočne zamilovaní.

"Napriek tomu, že to bol dynastický vzťah, vieme aj z vtedajšej korešpondencie pamätníkov, že svojho manžela veľmi milovala," tvrdí redaktor Historickej revue Jaroslav Valent.

Františka Štefana ako budúceho manžela vybral Máriin otec. Obľúbil si ho už ako mladíka, keď strávil istý čas na viedenskom cisárskom dvore a chodili spolu na poľovačky. Dvojica sa vzala 12. februára 1736 v augustiniánskom kostole vo Viedni. Mária Terézia mala vtedy 18 rokov, František 27.

Zdroj: Profimedia.sk

Ich zväzok bol aj po rokoch pevný. Hoci František I. neodolal zvodom iných žien, Mária Terézia mu nevery odpustila. "Nezachovali sa dôkazy o jeho nevere, ale z korešpondencie vyplýva, že na pretras prišli aj takéto veci. Napriek tomu mu odpustila a nikdy to na verejnosti a so svojím okolím neriešila," prezrádza Valent.

Keď v roku 1765 náhle zomrel, veľmi ju to ranilo. Na niekoľko mesiacov sa zavrela do svojich izieb, nevychádzala von. Zahalila sa do čiernej, nechala si ostrihať vlasy a na každom portréte je až do svojej smrti zachytená ako smútiaca vdova s čiernym závojom.

V jej modlitebnej knižke dokonca našli lístoček, na ktorom mala poznačené, koľko trval ich šťastný manželský život. Mala to zrátané od rokov až po posledné sekundy.

Zdroj: Profimedia.sk

Každé z detí bolo od šiestich rokov patrične vzdelávané. Hoci mali odmalička pestúnov a vychovávateľov, neustále sa o nich zaujímala. Každému z detí vytvorila prísny denný režim, sledovala ich a niekoľkokrát počas dňa ich kontrolovala.

"Na viedenskom dvore panoval jasný protokol a etiketa. Predovšetkým sa venovala panovníckym povinnostiam, to však neznamená, že bola zlá matka. Každé z detí malo svojho vychovávateľa a poskytla im náležité vzdelanie. Pri deťoch myslela predovšetkým na budúcnosť," informuje Jaroslav.

Politické svadby

To, že mala toľko dcér, Mária Terézia aj takticky využila. Snažila sa dohodnúť politicky výhodné manželstvá, ktorými chcela rozšíriť svoj vplyv a posilniť spojenectvá s inými krajinami. Máriu Amáliu vydala za Ferdinanda Parmského, Máriu Karolínu za neapolsko-sicílskeho kráľa Ferdinanda, Máriu Antóniu za francúzskeho kráľa Ľudovíta XVI.. Jediná Mária Kristína sa vydala z lásky za sasko-tešínskeho vojvodu Alberta Kazimíra.

"Najmä jeden dynastický sobáš Rakúsko-Uhorsku v ťažkých chvíľach veľmi pomohol, a to svadba Márie Antoinetty a Ľudovíta XVI.. Francúzsko a Rakúsko boli dlhý čas nepriateľskými štátmi. Už od vojny o španielske dedičstvo. Práve tento sobáš potvrdil nové spojenectvo oboch krajín, čo sa ukázalo ako potrebné vo vojne proti najväčšiemu nepriateľovi Márie Terézie, ktorým bol pruský kráľ Fridrich Veľký," hovorí redaktor Historickej revue.

Matkinmu výberu partneriek sa nevyhli ani synovia. Najdôležitejšia bola voľba manželky najstaršieho syna, dediča Jozefa II. Ten sa oženil s Izabelou Parmskou, ktorá však tri roky po svadbe podľahla kiahňam. Druhýkrát sa oženil s bavorskou princeznou Máriou Jozefínou. Ďalší syn Peter Leopold si vzal španielskou infantku Máriu Ludoviku. Ich sobáš mal zabezpečiť vyhnutie sa konfliktu so španielskymi Bourbonovcami. Syn Ferdinand sa zase oženil s princeznou Máriou Beatrix a získal tak modenské vojvodstvo.

Zdroj: Profimedia.sk

Smrť

Mária Terézia zomrela 29. novembra 1780 ako 63-ročná. Začiatkom novembra toho roka prechladla na love bažantov. Ešte predtým jej diagnostikovali vysoký krvný tlak a pulmonálnu nepriechodnosť s emphysmom - chorobné zhromažďovanie vzduchu v tkanivách. Pitva tiež odhalila, že jej nefungovala jedna časť pľúc.

Cisárovná mala jednu neresť. Milovala dobré jedlo a často sa prejedala. Obmedzila to až po tom, ako jej osobný lekár Gerad van Swieten dal doniesť vedro a nahádzal doň po jednej porcii z jedál, ktoré za deň skonzumovala. Obsah zalial pivom, likérom a kávou a ukázal jej ho so slovami, že takto to vyzerá v jej žalúdku.

Mária Terézia sa začala v jedle obmedzovať, ale veľmi jej to nepomohlo. Ako 55-ročná bola vraj taká obézna, že nevládala chodiť. V Schönbrunne jej dali namontovať výťah, aby ju mohli dostať na poschodie.

Zdroj: Profimedia.sk

Prehľad potomkov Márie Terézie

5. február 1737 - dcéra Mária Alžbeta, zomrela v roku 1740.

6. február 1738 - dcéra Mária Anna, ktorá sa nikdy nevydala. Angažovala sa v dobročinných a sociálnych oblastiach. Považujú ju za zakladateľkou druhého Alžbetínskeho kláštora v Klagenfurte. Zomrela v roku 1789.

Zdroj: Profimedia.sk

12. január 1740 - dcéra Mária Karolína, dožila sa len jedného roka.

13. marec 1741 - syn Jozef II., neskorší cisár a kráľ. Mal dve dcéry, zomrel v roku 1790.

13. máj 1742 - dcéra Mária Kristína. Bola najobľúbenejšou dcérou a jedinou, ktorej Mária Terézia dovolila vydať sa z lásky. Mala dve deti a adoptovala si aj synovca. Zomrela v roku 1798.

Zdroj: Profimedia.sk

13. august 1743 - dcéra Mária Alžbeta. Po matkinej smrti sa stala opátkou v Innsbrucku. Zomrela v roku 1808.

1. február 1745 - syn Karol Jozef. V roku 1761 zomrel na kiahne. V tom čase už bol zasnúbený s Máriou Ludovikou Španielskou, ktorú si potom vzal jeho mladší brat.

26. február 1746 - dcéra Mária Amália, ktorú matka vydala za Ferdinanda Parmského. Mali spolu viac detí, prežili len štyri z nich. Zomrela v roku 1804.

Zdroj: Profimedia.sk

5. máj 1747 - syn Peter Leopold - toskánsky veľkovojvoda, neskorší cisár rímsky, kráľ uhorský a český, známy ako Leopold II.. S manželkou Máriou Ludovikou mali viac detí, prežilo 12 potomkov. Zomrel v roku 1792.

17. september 1748 - dcéra Mária Karolína, ktorá sa však narodila mŕtva.

4. február 1750 - dcéra Mária Johana. Bola zasnúbená so sicílskym kráľom Ferdinandom I., zomrela však na kiahne v roku 1762.

Zdroj: Profimedia.sk

19. marec 1751 - dcéra Mária Jozefa, zasnúbená so sicílskym kráľom Ferdinandom I., taktiež ale zomrel na kiahne v roku 1767.

13. august 1752 - dcéra Mária Karolína, ktorá si nakoniec vzala sicílskeho kráľa Ferdinanda I. Mali viacero detí, prežilo ich sedem. V skutočnosti vládla za neho. Je známa ako najväčšia odporkyňa francúzskeho cisára Napoleona I. Bonaparte.

1. jún 1754 - syn Ferdinand Karol. Je zakladateľom vedľajšej línie Habsbursko-Lotrinského rodu d´Este. S manželkou Máriou Beatrix mali viacero detí, prežilo ich sedem. Zomrel v roku 1806.

Zdroj: Profimedia.sk

2. november 1755 - dcéra Mária Antónia, známa ako Mária Antoinetta. Matka ju vydala za francúzskeho kráľa Ľudovíta XVI.. Mali spolu štyri deti. Popravili ju 16. októbra 1793 počas Veľkej francúzskej revolúcie.

8. december 1756 - syn Maximilián František. Bol veľmajstrom Rádu nemeckých rytierov v rokoch 1780 - 1801 a münsterským biskupom v rokoch 1784 - 1801.BRATISLAVA/ nt

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Mária terézia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.