Novozámčan objavil asteroid. Pomenoval ho po Slovákovi, ktorý spolupracuje s NASA

Novozámčan objavil asteroid. Pomenoval ho po Slovákovi, ktorý spolupracuje s NASA

Po siedmich rokoch čakania mu ju komisia aj zaregistrovala a schválila.

Novozámčan, ktorý nikdy nebol v Novom Mexiku, objavil planétku z observatória, ktoré sa nachádza práve tam. Po siedmich rokoch čakania mu ju komisia aj zaregistrovala a schválila. Vesmírne teleso pomenoval po špičkovom vedcovi, ktorý spolupracuje s NASA.

Planétku alebo na Slovensku spisovne povedané asteroid objavil zamestnanec mestského úradu v Nových Zámkoch Štefan Kurti.

"Podarilo sa to cez teleskop z Nového Mexika v Spojených štátoch," povedal Štefan Kurti.

Paradoxne tam nikdy v živote ani nebol, no na konte má už objavených asteroidov hneď niekoľko.

"Nebol som v Mexiku novom, ani v inom Mexiku, ale tak láka ma to tam, tak možno sa tam raz dostanem," povedal.

Kým sa mu to ale podarí, bude naďalej hľadať nové vesmírne telesá cez špeciálnu, platenú stránku, ktorá na diaľku prenajíma teleskopy.

"Toto je ten systém internetový, kde sa to dá objednať a prevádzať to pozorovanie, čiže to je Nové Mexiko, potom Austrália, Španielsko a potom ešte tam je aj Sierra Nevada," vysvetlil Štefan.

Planétku pomenoval po špičkovom slovenskom astronómovi. "Po mne bol pomenovaný asteroid číslo 481-tisíc 109 Vlado Bahyl bol pomenovaný, proste ale ja to beriem ako poctu predovšetkým pre Slovensko," povedal Vladimír Bahyl.

Na Slovensku je len približne desať žijúcich ľudí, po ktorých sú pomenované malé planétky. Vladimír Bahyl je jedným z nich.


"Je skromný ale veľmi rozhľadený a má obrovské vedomosti a teda nielen z oblasti astronómie, ale má aj veľké zorné pole," dodal Kurti.

Okrem toho, že Vladimír Bahyl sám objavil tri asteroidy, vybudoval aj hvezdáreň a planetárium vo Zvolenskej Slatine. Skonštruoval aj tomografy,ktoré predstavujú svetovú špičku a spolupracuje aj s NASA.

"Bohužiaľ, zo Slovenska som jediný, čo spolupracuje s univerzitou v Tasone na fotometrii a astrometrii asteroidov, ktoré sú potom poskytované NASA pre výber asteroidov, ku ktorým letia sondy," povedal Bahyl.

Aktuálne sa napríklad podieľal na výbere asteroidu Bennu. "K tomu letí sonda osirix rex, ktorá sa vráti 26. mája na Zem aj so vzorkami," vysvetlil.

Darček v podobe planétky s jeho menom je tak podľa objaviteľa v správnych rukách, no okrem dobrého pocitu mu to ale zatiaľ neprinesie nič iné.

Štefan Kurti, objaviteľ planétky: "Ale možno že v budúcnosti na niektorej planétke sa v budúcnosti objavia nejaké vzácne minerály a možno že z toho ten dotyčný potom môže mať aj nejaký profit, ktovie, ale to je otázka budúcnosti," dodal Kurti.

NOVÉ ZÁMKY/ TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme NASA

Dôležité udalosti