Do hája pri Zvolene sa zamilovali aj filmári z Hollywoodu

Dubový háj pri Zvolene.
Zdroj: Reflex

Našinci totiž vôbec netušili, kde presne sa nachádza háj ako vystrihnutý z veľkej knihy rozprávok.

O Slovensku vie aj Hollywood! A zdá sa, že niekedy naozaj poznajú našu krajinu cudzinci viac ako my. Našinci totiž vôbec netušili, kde presne sa v okolí Zvolena nachádza háj ako vystrihnutý z veľkej knihy rozprávok.

Mohli by sme vás zahrnúť množstvom faktov o 600-ročných stromoch, ktoré v ňom rastú, ale tie by ani zďaleka neprekonali atmosféru, ktorú zažijete, keď do dubového hája vstúpite.

Chránený areál Gavurky, ktorý sa nachádza pri Dobrej Nive blízko Zvolena, predstavuje pre miestnych najčarokrásnejšie miesto sveta. Stromy, ktoré majú aj 400 rokov, prirovnávajú k ľuďom, pretože každý z nich je iný. A tí, ktorí raz vkročia do zelenej oázy s rozlohou do 60 hektárov, si nájdu svojich favoritov.

"Starí ľudia rozprávali, že hocikedy tu padla taká hmla, že sa tu ľudia strácali a nevedeli nájsť cestu do dediny. Pre mňa je však najväčšie čaro hája v energii, ktorú mi dáva. A chodím aj objímať stromy. Niektoré stromy majú priemer až šesť metrov," opísal starosta obce Martin Krúdy.

Riaditeľka CHKO Poľana Vladimíra Fabriciusová stromy považuje za starcov. "Ale je tu neskutočne veľa múdrosti. Možno plačeme nad chorobami, ale príroda sa s problémami musí vysporiadať. V roku 2007 tu bola kalamita a 67 monumentov spadlo. Aj keď ostali, dali život - či už v koreňovom systéme, kmeni, korune, konári. Žije tu asi 108 vtákov, vyše 400 druhov chrobákov," opísala. 

Duby v rozklade sú domovom pre fúzače či roháče, ktoré dosahujú impozantné rozmery. Biodiverzita je taká rozmanitá a jedinečná, že je lákadlom pre zahraničných vedcov.

Na mieste nájdete aj pozostatky po ruskej armáde, svedčí o tom nápis na jednom zo stromov v azbuke. Nachádza sa tu aj strom s veľkými dierami, kde si napríklad niekto údil ryby.

A čo o ňom povedali filmári z Hollywoodu? Odpoveď nájdete v reportáži.

ZVOLEN/Reflex

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reflex

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.