Ochráňte sa. Týchto 11 vecí by ste si hneď mali vymazať z Facebooku

Facebook
Zdroj: Shutterstock.com

Možno si to ani neuvedomujete a na sociálnych sieťach sa vystavujete nebezpečenstvu.

Na Facebooku sme ochotní zdieľať aj tie najdetailnejše útržky z nášho súkromia. Vďaka tejto platforme máme dostupnú online prehliadku nášho života. Málokto si však uvedomuje jeho odvrátenú stranu. Marketingoví odborníci tejto sociálnej sieti slušne platia, pretože práve Facebook má o vás bohatú zbierku dát a vie presne, kto ste. Zozbierané informácie sa potom dajú nielen zneužiť, ale môžu vám spôsobiť aj nepríjemné situácie. Preto by ste sa mali chrániť. Pozrite sa na jedenásť vecí, ktoré by ste si z vášho profilu hneď mali odstrániť. Píše o tom Independent.

Mobilná aplikácia

Aj vy patríte medzi fanúšikov Facebooku na smartfónoch? Odborníci radia, aby ste sa tejto aplikácie radšej zbavili. Nielenže vám kradne voľný čas, ale mapuje aj vašu lokalizáciu a výrazne vás oberá o baterku. Už len to, že vás tak môže ktokoľvek vystopovať, znie trochu strašidelne.

Telefónne číslo

Číslo na váš mobil naozaj nemá čo robiť vo vašom profile. Ak netúžite po nečakaných telefonátoch od reklamných agentúr, jednoducho si ho vymažte. Vyhnete sa tak nepríjemnostiam.

Ľudia, ktorí nie sú vašimi priateľmi

Mať bohatý zoznam priateľov môže polichotiť vášmu egu, no z hľadiska bezpečnosti to nie je dobrý nápad. Zúžte si svoj „friendlist". Keď totiž začnete strácať prehľad o tom, koho tam skutočne máte, môže vám do súkromia preniknúť aj niekto nechcený.

Informácie o reklame

Ak nechcete byť terčom premyslených reklamných stratégií, stačí ak na svojom profile urobíte malú zmenu. Skontrolujte si v nastaveniach svoje reklamné preferencie a odstráňte ich. Urobiť tak môžete na tomto linku.

Rozoznávanie tváre

Dokáže Facebook na uverejnených fotkách rozoznať vašu tvár? Tak to je chyba. Takto má v zálohe ďalší nástroj na vašu rýchlu identifikáciu. Ak sa tomu chcete vyhnúť, zrušte na to Facebooku povolenie vo vašich nastaveniach.

Lokalizácia pri fotkách

Pokiaľ sa aj vy radi pochválite fotkami z dovolenky a hrdo na nich označíte svoju lokalitu, príliš riskujete. Takto môžu všetci vo vašom zozname priateľov vidieť, že ste mimo domova. To môže byť skvelá príležitosť pre niektorých zlodejov.

Váš vzťah

Na Facebook nie je vhodné uvádzať to či máte partnera alebo nie. Status „single" totiž najmä pre ženy môže znamenať otravné správy od nebezpečných mužov z rôznych kútov sveta.

Status z letiska

Podobne ako pri fotkách z dovolenky aj tu platí isté nebezpečenstvo. Ak sa označíte na letisku, dobrovoľne prezradíte, že váš dom alebo byt ostáva na pár dní prázdny. V zahraničí dokonca platí, že keď vás po uverejnení takéhoto statusu vykradnú, môžete mať vážny problém s vyplatením poistky.

Detaily kreditnej karty

Znie to ako samozrejmosť, no čudovali by ste sa, ale nájdu sa aj takí, ktorí si svoje platobné informácie zverejnia. Vy to určite nikdy nerobte. Ani váš občiansky preukaz na sociálnu sieť v žiadnom prípade nepatrí. Teda, iba ak si neželáte, aby si na vaše meno niekto zobral pôžičku.

Dátum narodenia

Niekedy je lepšie, keď váš vek a dátum narodenia zostanú utajené. Ich zverejnením zbytočne prispievate do širokej zbierky internetových dát, ktoré sa vás týkajú.

LONDÝN/jd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Bezpečnosť

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.