Unikátna výstava v Paríži, naše ratolesti už skoro budú strážiť roboty

Ilustračné foto.
Zdroj: TV Markíza

Juhokórejská novinka má byť náhradou za imobilného asistenta, ktorý na váš podnet zapne hudbu či vám povie aké bude počasie.

Robot ako módny poradca či policajt, ktorý dohliada na bezpečnosť všetkých členov domácnosti. Takýto pohľad do možno aj našej blízkej budúcnosti ponúka výstava v Paríži.

Už to dávno nie sú len hračky na zábavu. Roboty v niektorých prípadoch dokážu pri niektorých činnostiach v práci či v domácnosti takmer plnohodnotne zastúpiť človeka...

„Sme len na začiatku robotickej éry. Bežní ľudia ešte nie sú celkom zoznámení s tým, čo roboty dokážu, no vnímame z ich strany veľký záujem," myslí si európsky riaditeľ Sanbot robotics Ten Wu.

Holanďania prišli do Paríža predstaviť robotického osobného stylistu. Pri vchode do obchodu mu zodpoviete zopár otázok týkajúcich sa postavy či vašich charakterových vlastností a on vám odporučí najvhodnejšie oblečenie či doplnky.


„Tento systém sme využívali posledných šesť rokov na internete. Jediné čo sa teraz mení je, že aplikáciu nahradí robot, ktorý vám bude radiť priamo v obchode," povedal Mike Rogero so spoločnosti Curvetips.

Robotická novinka od Panasonicu má názov Hospi z anglického slova hospital, teda nemocnica. Funguje ako poslíček, ktorý lekárovi napríklad doručí potrebné lieky z iného oddelenia. Podobného poslíčka už tri roky využíva aj hotel v Kalifornii. Recepčná do jeho vnútra umiestni čo hosť potrebuje a on mu to následne doručí rovno pred dvere.

„Čiže do izby nemusí nikto rýchlo utekať, iba tam pošlete robota," spresnil tvorca Izumi Yaskawa

Hosťom sa robot údajne páči - využívajú jeho služby často a radi, niekedy to vnímajú aj ako akúsi formu zábavy.

Juhokórejská novinka má byť náhradou za imobilného asistenta, ktorý na váš podnet zapne hudbu či vám povie aké bude počasie.

„Môže sa po domácnosti pohybovať a kontrolovať či je všetko v poriadku, má kameru takže vie nahliadnuť čo robia deti," dodal vynálezca Robin Sondak.

Svetoznámy japonský profesor Hiroshi Ishigura, ktorý vytvoril už niekoľko humanoidných kópií ľudí je presvedčený, že roboty nás zastúpia nielen v práci ale budú aj našimi priateľmi. Jeho humanoidy už teraz mnohých fascinujú, iným z nich behá mráz po chrbte.

PARÍŽ/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Roboty

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.