Do vesmíru by mala v júni odletieť prvá slovenská družica

Prvá slovenská družica skCUBE
Zdroj: TASR

Ide o prvé zariadenie kompletne navrhnuté, skonštruované a riadené z územia Slovenskej republiky.

Prvá slovenská družica skCUBE by mala do vesmíru odletieť začiatkom júna. Jej štart, ktorý sa v minulosti niekoľkokrát odložil pre problémy s americkou raketou Falcon 9, je teraz plánovaný z indického kozmodromu Sriharikota. Na tlačovej konferencií v Bratislave to dnes uviedli predstavitelia Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity (SOSA), ktorá projekt realizuje.

"Dostali sme ponuku letieť na indickej rakete PSLV-XL s označením letu C38. Túto ponuku sme sa rozhodli využiť, keďže na tomto projekte SOSA so svojimi partnermi pracuje už od roku 2011 a už viac ako rok čaká na štart do kozmu," priblížil líder projektu skCUBE a podpredseda SOSA Jakub Kapuš. Indická vesmírna agentúra ISRO sa podľa jeho slov nedávno stala známou vďaka predošlému letu C37, ktorý vo februári vyniesol na orbitu Zeme 104 satelitov naraz.

Družica skCUBE je malý satelit v tvare kocky s rozmermi desať krát desať krát desať centimetrov a hmotnosťou okolo jedného kilogramu. Ide o prvé zariadenie kompletne navrhnuté, skonštruované a riadené z územia Slovenskej republiky. Jej pracovná obežná dráha bude vo výške okolo 500 kilometrov nad zemským povrchom.

Na svojej palube ponesie malú kameru, a tiež hlavný experiment pre príjem veľmi dlhých rádiových vĺn pochádzajúcich z hlbín vesmíru a horných vrstiev atmosféry. "Tých meraní je stovky, čo bude družica posielať na Zem," povedal Kapuš. Ak všetko pôjde podľa plánov, na orbite Zeme by mohla fungovať dva až štyri roky a následne zhorieť v atmosfére.

S podporou ministerstva školstva sa zriadila aj sieť pozemných rádiových staníc, ktorými budú zachytávať signály z družice skCUBE a aj iných satelitov. Pomôže sa tak aj zahraničným tímom. SOSA spustila taktiež takzvané kozmické inkubátory, napríklad aj na Fakulte elektrotechniky a informatiky (FEI) Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave. Ich náplňou je vzdelávanie a odovzdávanie skúsenosti s vývojom kozmických technológií študentom slovenských univerzít.

"Tento projekt má z hľadiska vedy veľký prínos, pretože sa v krátkej dobe dostaneme do vesmíru. Teraz ide už len o to, tie vedecké experimenty do toho naplniť. To je výzva pre ďalšie skupiny ľudí," povedal Peter Ballo z Ústavu jadrového a fyzikálneho inžinierstva FEI STU v Bratislave.

Letový exemplár prvej družice vyvinutej a postavenej slovenskými inžiniermi a vedcami predstavili 7. januára 2016 v Bratislave. Štart družice bol v minulom roku plánovaný na máj, neskôr bol presunutý na júnový i júlový termín, naposledy sa s ním rátalo na jeseň 2016. Slovensko je z okolitých krajín poslednou, ktorá nevyslala na obežnú dráhu Zeme vlastnú družicu.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme SkCUBE

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.