Čo môžete a nemôžete na Facebooku? Nad niektorými pravidlami sa rozum pozastavuje

Facebook- ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstock.com/dennizn

Pracovníci, ktorí dohliadajú na dodržiavanie pravidiel tvrdia, že majú príliš veľa práce a na to, aby urobili rozhodnutie, na ktoré majú len 10 sekúnd.

Denník Guardian sa dostal k interným príručkám Facebooku. Nahliadol tak do viac ako 100 dokumentov obsahujúcich tajné pravidlá a pokyny, ktoré určujú, čo môžu 2 miliardy užívateľov sociálnej siete zverejniť a čo nie. Je v nich uvedené, ako Facebook "rieši" problémy, násilie, nenávistné prejavy, terorizmus, pornografiu, razismus a sebapoškodzovanie.

Interná príručka ukazuje, ako sa sociálna sieť pokúša nájsť rovnováhu medzi tým, čo je volanie o pomoc a odrádzaním od kopírovania správania. Existujú dokonca aj usmernenia týkajúce sa zápasenia a kanibalizmu.

Dokumenty ilustrujú ťažkosti, s ktorými sa stretávajú vedúci pracovníci. Čelia riešeniu nových problémov, ako je napríklad zverejnenie domáceho porna z pomsty. Pracovníci, ktorí dohliadajú na dodržiavanie pravidiel tvrdia, že majú príliš veľa práce a na to, aby urobili rozhodnutie, majú len 10 sekúnd.

"Facebook nemôže udržať kontrolu nad svojím obsahom. Stal sa obrovským príliš rýchlo," povedal istý zdroj.

Mnohí sú znepokojení špecifickosťou niektorých pravidiel. Nejasné sú najmä tie, ktoré sa týkajú sexuálneho obsahu.

Pomocou tisícok obrázkov Facebook stanovuje pravidlá, ktoré môžu znepokojovať kritikov. Tí tvrdia, že sociálna sieť musí urobiť viac, aby odstránila nenávistné, škodlivé a násilné obsahy. Druhá skupina sa však môže ozvať, že sa z Facebooku stane najväčší cenzor na svete. Oba tábory budú pravdepodobne vyžadovať väčšiu transparentnosť.

Niektoré pravidlá Facebooku

- Poznámky ako "Zastreľte Trumpa" musia vymazať, pretože ide o hlavu štátu a je chránený. Nemusí sa však mazať obsah ako: "Ak chcete tej štetke vykrútiť krk, uistite sa, že vyviniete dostatočný tlak na stred hrdla." alebo "Zbime tučné deti". Toto vraj nie je považované za dôveryhodnú hrozbu.

- Videá násilných úmrtí nemusia vymazať, aj keď ich užívatelia označia za rušivé. Dôvodom je, že môžu pomôcť vytvoriť povedomie o problémoch, ako sú napríklad duševné choroby.

- Niektoré fotografie fyzického zneužívania a sexuálneho zneužívania detí nevymažú, pokiaľ neobsahujú sadistický prvok.

- Je možné šíriť fotografie týrania zvierat, najhoršie s označením, že sú znepokojivé.

- povolené je ručne vytvorené umenie (namaľované alebo vymodelované) zobrazujúce nahotu. Digitálna nahota povolená nie je.

- Facebook povoľuje vysielať naživo pokusy o sebapoškodzovanie, pretože nechce cenzurovať alebo trestať ľudí s úzkosťami a problémami.

- Každý, kto má viac ako 100-tisíc followerov, je považovaný za verejnú osobu a nemá plnú ochranu ako súkromné osoby.

VEĽKÁ BRITÁNIA/ nt

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Pravidlo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.