Fajčíte light cigarety? Svoje zdravie ohrozujete ešte viac

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstock.com/Out of Time

Odborníci veria, že práve malé dierky vo filtroch umožňujú fajčiarom vdychovať viac dymu, ktorý obsahuje väčšie množstvo chemických látok.

Výskumníci skúmali, prečo sa za posledných 50 rokov rapídne zvýšil počet chorých na rakovinu - adenokarcinóm, ktorý sa vyskytuje hlboko v pľúcach. Zistili, že za to môžu light cigarety so špeciálnymi tzv. vetranými filtrami. Píše The Sun.

Počas rovnakého obdobia klesol počet ľudí, ktorí ochoreli na iné formy rakoviny pľúc. Štúdia odhalila jasné prepojenie medzi nárastom výskytu adenokarcinómu a vyšším dopytom po cigaretách s označením light.

Cigarety s malými otvormi vo filtroch sa dostali na trh práve pred 50 rokmi a predávali ich s označením ako zdravšie a nízkym obsahom dechtu.

Odborníci veria, že práve malé dierky vo filtroch umožňujú fajčiarom vdychovať viac dymu, ktorý obsahuje väčšie množstvo chemických látok a iných toxínov spôsobujúcich rakovinu. Výskum na Ohio State University viedol doktor Peter Shields.

"Naše údaje naznačujú jasný vzťah medzi pridaním vetracích dierok do filtrov cigariet a zvýšeným počtom pľúcnych adenokarcinómov, ktoré sa vyskytli u ľudí v posledných 20 rokoch. Čo je najdôležitejšie, tieto otvory pridávajú do všetkých cigariet," tvrdí Shields.

US Food and Drug Administration tvrdí, že najznámejšia značka cigariet má až 26-percentnú ventiláciu filtra. V Amerike či Británii je už zakázané predávať cigarety s označením light či nízky obsah dechtu, pretože ide o zavádzanie spotrebiteľa.

Autori štúdie však chcú dosiahnuť úplný zákaz používania filtračných otvorov na vetranie v cigaretách.

OHIO/ nt

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Cigarety

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.