Uprostred hôr na severe Slovenska stojí zvláštny objekt s ešte zvláštnejšou úlohou

Pyramída na severe Slovenska.
Zdroj: Reflex

O tejto rarite nevedia ani niektorí miestni.

Pyramída na Slovensku? Volajú ju pyramída, ale ako pyramída na prvý pohľad nevyzerá. O objekte nepočuli ani niektorí ľudia, ktorí bývajú blízko nej.

Niekto význam tejto stavby nedokáže oceniť, pre iného zase predstavuje raritu s myšlienkou, aká nemá na Slovensku obdoby.

V Súľovských vrchoch nájdete takzvanú zrakovú pyramídu, ktorá je jednou z našich zatiaľ neobjavených turistických atrakcií. Kto ju vytvoril a čo ňou vlastne chcel povedať?

Po ponuke od starostu Súľov-Hradná JaroslavA Bušfyho, ktorá sa nedala odmietnuť, sa reportérka Reflexu Lenka Perželová vybrali k súľovskej rarite. Trasa trvá nejakých 10 až 15 minút z centra dediny a keď vyšliapete na kopec uvidíte pyramídu.

Prečo starosta povolil takúto stavbu? Odpoveď je úplne prozaická. "Aj veľké veci vznikli z toho, že niekto mal iný uhol pohľadu," vysvetlil Bušfy.

A ten "niekto" sa s reportérkou stretol. Je to vizuálny architekt Juraj Gábor. Pred realizáciou nápadu strávil hodiny v teréne s malou kamerou a snažil sa krajinu nakrútiť tesne pred západom Slnka. Točil prevažne hodinu, statívom mu bolo jeho telo.

Juraj svoj videozáznam prezentoval v galériách, a tak sa zrodila prvá zraková pyramída, keďže vytváral akési komplexné prostredie na vnímanie obrazu. Neskôr to posunul na vyššiu úroveň a vymyslel reálnu pyramídu, ktorú dali do prírody a vytvorili nekonečný obraz.

Zdroj: Reflex

"Chcel som, aby sa človek stal súčasťou krajiny, na ktorú sa pozeráme. Tak, ako my sme pozorovatelia krajiny, tak môžeme byť aj pozorovaní. Keď sa to postavilo, vošiel som do vnútra a začal som si uvedomovať plynutie času a premenlivosť tej istej krajiny, ktorú som vnímal ako širokú a neohraničenú. A zrazu som sa mohol koncentrovať na to, čo sa predo mnou deje," spomína si Juraj.

Nasmerovanie pyramídy na severnú stranu tiež nie je náhodné. A prečo? Odpoveď nájdete v reportáži z magazínu Reflex.


SÚĽOV-HRADNÁ/Reflex

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme 7 divov Slovenska

Dôležité udalosti