Ste priemerní alebo vidíte viac ako ostatní? Urobte si malý TEST

Ilustračná snímka
Zdroj: Shutterstock.com

Otvorení ľudia sú kreatívnejší a vidia viac ako iní.

Čo je také iné na kreatívnom diele, ako je hudba či obraz, že to v nás vyvoláva úctu a obdiv? Vzrušuje nás, že nám niekto prostredníctvom diela ukázal niečo nové, niečo iné? Že umelec videl to, čo sme nevideli my? Ako povedal Pablo Picasso: "Iní videli, čo je a pýtali sa prečo. Ja som videl, čo môže byť a opýtal sa, prečo nie."

Myšlienka, že niektorí ľudia vidia viac možností ako iní, je ústredným prvkom koncepcie tvorivosti. Psychológovia často merajú kreativitu pomocou rozdielnych myšlienkových úloh. Vyžadujú čo najväčšie množstvo využitia obyčajných objektov, ako napríklad tehly. Ľudia, ktorí vidia viacero jej rozličných využití, sú tak označení za kreatívnejších než tí, ktorí by z tehly postavili len steny. Píše Independent.

Našu tvorivosť vedie otvorenosť, ktorá patrí medzi päť hlavných osobnostných čŕt. Najlepšie predpovedá výkonnosť pri rozdielnych myšlienkových úlohách. Otvorenosť tiež predpovedá tvorivé úspechy v reálnom svete, ako aj angažovanosť v každodenných tvorivých činnostiach.

Ako vysvetľujú Scott Barry Kaufman a Carolyn Gregoire vo svojej knihe Wired to Create, tvorivosť otvorených ľudí vychádza zo snahy o kognitívne skúmanie vnútorného a vonkajšieho sveta. Táto zvedavosť pri skúmaní vecí zo všetkých uhlov môže viesť ľudí, ktorí sú veľmi otvorení, aby videli viac ako priemerný človek.

V ich výskume, publikovanom v magazíne Journal of Research in Personality, zistili, že otvorení ľudia nielen prinášajú inú perspektívu na veci, ale skutočne ich vidia inak ako bežný človek.

Odborníci chceli otestovať, či je otvorenosť spojená s fenoménom vo vizuálnom vnímaní nazvanom binokulárne rivalstvo. K tomu dochádza, keď sú prezentované dva rôzne obrazy súčasne, napríklad, keď sa pravým okom pozerá človek na červený obraz, ľavým okom na zelený.

Pozorovateľovi sa zdá, že obrázky sa miešajú jeden do druhého. V jednom okamihu vníma iba zelený obraz, v ďalšom len červený - každý stimul sa javí ako konkurenčný druh.

Zaujímavé bolo, že účastníci štúdie videli zmiešanú kombináciu oboch obrazov. Tieto momenty "potlačenia rivality", keď sú obidva obrazy okamžite vedome prístupné, sa zdajú byť takmer kreatívnym riešením problému.

V troch experimentoch vedci zistili, že otvorení ľudia videli oba obrazy spoločne dlhšie ako priemerný človek. Dokonca ich videli ešte dlhšie, keď boli dobre naladení, čo taktiež zvyšuje kreativitu. Kreatívne tendencie otvorených ľudí sa rozširujú na základe vizuálneho vnímania.

Ďalší dobre známy vnem sa nazýva neprítomnosť slepoty. Človek sa zameria na jednu vec, pre ktorú nevidí nič ostatné. Účastníci štúdie si pozreli krátke video, na ktorom ľudia hrali basketbal a sledovali, koľkokrát si nahrali loptu hráči v bielych tričkách. Predtým, než budete čítať ďalej, pozrite si video aj vy a otestujte sa.

Zdroj: YouTube/ Daniel Simons

Počas hry sa v strede objaví človek v kostýme gorily a pobúcha sa po hrudi. Zaregistrovali ste ho? Ak nie, nie ste sami. Približne polovica zo 192 účastníkov pôvodnej štúdie gorilu nevidela.

Prečo? Pretože vaša náchylnosť k nepríjemnosti slepoty závisí od vašej osobnosti. Otvorení ľudia gorilu s najväčšou pravdepodobnosťou uvidia.

Štúdia teda odhalila, že do vedomého vnímania ľudí s veľkou otvorenosťou preniká viac vizuálnych informácií. Vidia tak veci, ktoré iní prehliadajú.

Je otvorená myseľ lepšia?

Mohlo by sa teda zdať, že otvoreným ľuďom sa darí lepšie ako ostatným. Môžu menej alebo vôbec nekreatívni ľudia rozšíriť svoj obmedzený pohľad na svet vylepšiť? Existuje stále viac dôkazov, že osobnosť je tvárna a že pomocou kognitívnych tréningov sa zvyšuje otvorenosť.

Tá sa napríklad zvyšuje u študentov, ktorí sa rozhodnú študovať v zahraničí, čím sa potvrdzuje myšlienka, že cestovanie rozširuje obzory.

Negatívna stránka otvorenej mysle

Existuje aj tmavá stránka priepustnosti vedomia, ktorá charakterizuje otvorených ľudí. Otvorenosť sa totiž spája s aspektmi duševných chorôb, ako napríklad sklonmi k halucináciám.

Takže je tu tenká hranica medzi schopnosťou vidieť viac a vidieť aj to, čo tu skutočne nie je. Rôzne osobnosti majú rôzne skúsenosti. Nikdy by sme ale nemali zabúdať na to, že názor jedného človeka nie je nevyhnutne lepší ako názor druhého človeka.

USA/ nt

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kreativita

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.