Ktoré žiarenie v byte je nebezpečné? Urobte si malý test s mobilom

Ilustračná snímka.
Zdroj: nullplus /shutterstock.com

Odborník vysvetlil, čo by ste mali robiť, aby ste sa vyhli elektrosmogu.

Elektrosmog. Pojem, s ktorým ste sa už určite stretli. A to nielen v práci, ale aj doma. Na čo všetko by sme si mali dávať pozor a čo vieme urobiť pre to, aby sme ho eliminovali? V Teleráne to vysvetlil IT odborník Ondrej Macko.

Podľa neho existuje v domácnosti veľa vecí, ktoré majú negatívny vplyv na naše zdravie. Napr. vysielacie stanice (BTS) umiestnené na strechách panelákov, mobilný telefón pri uchu a na nočnom stolíku, wifi, mikrovlnná rúra.  

"Keď dotelefonujete a chytíte si ucho tak zistíte, že je teplejšie. A nielen ucho, ale aj mobil. Niektorí hovoria, že to elektrožiarenie prechádza do mozgu. Lepšie je telefonovať na hlasný odposluch alebo cez tzv. hands free. A odporúčam to hlavne pri malých deťoch," vysvetlil odborník.

Najčastejšími škodlivými prístrojmi pre náš organizmus sú wifi stanice a mikrovlnná rúra. Existuje pokus ako zistíte, či práve vaša rúra je škodlivá. Treba do nej zatvoriť mobilný telefón, pozor nezapínať ju, a z druhého si naň zavolať. V prípade, že vám nezazvoní, rúra funguje ako Faradayová klietka a neprepúšťa žiarenia, ktoré sa v nej dejú. Výsledkom je, že máte kvalitnú mikrovlnku.

"Vyskúšal som si to a zistil som, že mám nekvalitnú mikrovlnku. Mobil mi zazvonil. Takže tu mi Faradayova klietka nefungovala. Ale existujú výťahy, v ktorých funguje naplno a nemôžete v nich telefonovať," dodal Macko.


BRATISLAVA/Teleráno

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Domácnosť

Dôležité udalosti