Ako prvým nám ukázali svetový unikát hlboko pod zemou. Jeho krása je ohromujúca

Slovenské opálové bane sú niekoľko metrov pod zemou a je v nich úplná tma.
Zdroj: Reflex

Úkaz, aký nemá na svete obdoby, sa skrýva neďaleko Prešova.

Ocitnúť sa hlboko pod zemou v absolútnej tme, kde je ticho ako v hrobe a navyše, ak tam máte byť úplne sami, s vedomím, že tam kedysi zomrelo množstvo baníkov, to je pre niekoho živá nočná mora.

Reportérka magazínu Reflex Lenka Perželová s kameramanom si to však vyskúšali na vlastnej koži. Zostúpili do chodieb opálových baní a dostali sa k takým pokladom, ktoré sa ešte v žiadnej televízii neobjavili.

Iba 22 minút od Prešova, medzi obcami a Zlatá Baňa a Červenica, sa rozprestiera unikát, ktorý obdivuje celý svet - Slovenské opálové bane.

"Oživili sme ju pre turistov. S ťažbou sme začali po 90. rokoch. Spracovávame tu opál do šperkov a etablovali sme slovenský opál na svetových trhoch. Dejiny tejto bane sú najväčší poklad pre slovenský národ," povedal konateľ baní Ivan Kopor.

Zdroj: Reflex

Priznal sa nám, že sa už aj v bani stratil. "Nie je problém vstúpiť, problém je vystúpiť," povedal s úsmevom pred tým, ako Lenka vstúpila do útrob opálovej bane.

To, čo videla, by sa nezmestilo ani do dvoch dokumentov. Atrakcie, ako je žiariaca láva, či farbami hrajúce oči, tvoria len percento toho, čo ukrývajú chodby opálových baní.

Baníci boli stále najviac veriaci ľudia, pretože každý deň stretli smrť. Keď dojte baterka, dôjde svetlo a už len čakáš na smrť v chodbách bane.

Minerálna krása, ktorú tvorí 40 druhov síranov, je úkaz, aký nemá na svete obdoby. Toto miesto je verejnosti neprístupné, pretože viac ľudí by mohlo zmeniť teplotu a ovplyvniť jaskynné nádhery.

Čo môže byť zábavnejšie, ako byť sama v absolútnej tme a ticho niekoľko desiatok metrov po zemou? Pozrite si reportáž, ako sa našej redaktorke podarilo "preskúmať" slovenský poklad.

A aký by to bol zážitok z opálových baní, keby sa nehľadal slovenský opál? Práve v týchto priestoroch našli doteraz najväčší opál na svete s váhou 594 gramov. Len pre zaujímavosť - na svetových burzách sa v najlepšej kvalite predáva 1 karát - čiže 0,2 desatín gramu za 120 - 200 eur.

ZLATÁ BAŇA, ČERVENICA/Reflex

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Prešov

Dôležité udalosti