Bude sa prepisovať história: Človek je na tejto planéte oveľa dlhšie ako sme si mysleli

Ilustračné foto.
Zdroj: Shutterstock/JuliusKielaitis

Podľa výskumníkov majú kosti 300-tisíc rokov. Najstaršie doteraz nájdené fosílie druhu Homo sapiens mali 195-tisíc rokov.

Najstaršie ľudské fosílie, aké kedy boli objavené, sa podarilo vykopať vedcom v Maroku. Už teraz je jasné, že sa bude prepisovať história a je to významný objav pre zistenie pôvodu človeka. Nájdené fosílie sú až o 100-tisíc rokov staršie ako doteraz známe fosílie z náleziska Omo Kibish v Etiópii..

Fosílie našli na archeologickom nálezisku Jebel Irhoud v Maroku a patrili trom dospelým osobám, jednému adolescentovi a malému dieťaťu, približne 8-ročnému. Informáciu priniesla agentúra Reuters a citovala článok uverejnený vo vedeckom časopise Nature, napísal portál RT.com

Podľa výskumníkov majú kosti 300-tisíc rokov. Najstaršie doteraz nájdené fosílie druhu Homo sapiens mali 195-tisíc rokov.

Zaujímavá je aj lokalita nálezu, pretože doteraz sa myslelo, že kolískou ľudstva je východná Afrika, nie severná.

Zdroj: Twitter/AP Health & Science

„Mysleli sme si, že kolíska ľudstva má 200-tisíc rokov, no nové zistenia ukazujú, že druh Homo sapiens sa v Afrike šíril už pred 300-tisíc rokmi. Človek sa nerozšíril Adamovou cestou v Edenskej záhrade. Jeho rozšírenie je panafrickým procesom a je oveľa komplexnejšie ako sa nám doteraz zdalo," myslí si vedec Jean-Jacques Hublin z inštitútu Maxa Plancka pre evolučnú antropológiu.

Druh Homo sapiens (človek rozumný) žil ako lovec a zberač. Dokazujú to objavy zvieracích kostí na miestach, kde boli starovekí ľudia pochovaní. Človek rozumný už používal oheň  a vyrábal špecializované nástroje.

Používanie ohňa vedcom umožnilo pri zisťovaní veku fosílií využitie termoluminiscenčnej datovacej metódy. Bolo veľkým šťastím, že mnoho predmetov nájdených v Maroku bolo vystavených plameňu, preto vedci dokázali určiť ich vek pomerne presne.

Nájdené lebky ukazujú, že od dnešného človeka sa Homo sapiens spred 300-tisíc rokov odlišoval tvarom lebky, tú mal širšiu a nemala globusovitý tvar.

Zdroj: Twitter/AP Health & Science

BRATISLAVA/ROCK, RT.com

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.